Gornoałtajsk: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
MastiBot (dyskusja | edycje)
m robot dodaje: es:Gorno-Altaisk
Nie podano opisu zmian
Linia 12: Linia 12:


Gorno-Ałtajsk ma rozproszony przemysł, posiada lotnisko, teatr, uniwersytet i regionalne muzeum. Do najbliższego dworca kolejowego w [[Bijsk]]u jest 96 km.
Gorno-Ałtajsk ma rozproszony przemysł, posiada lotnisko, teatr, uniwersytet i regionalne muzeum. Do najbliższego dworca kolejowego w [[Bijsk]]u jest 96 km.

===Linki zewnętrzne===
* [http://www.suvenirograd.ru/geography.php?lang=2&id=41&filtr_g=41/ Ciekawe miejsca w Gorno-Altaisk ] (Angielski, rosyjski)


{{Rosja stub}}
{{Rosja stub}}

Wersja z 12:27, 6 gru 2008

Gorno-Ałtajsk (ros. Горно-Алтайск) – miasto w Rosji będące stolicą Republiki Ałtaju, usytuowane w Południowej Syberii, w odległości 3 641 km na wschód od Moskwy.

Liczba mieszkańców – ok. 52 800 (dane z 2005 r.).

Jest to jedyne miasto w Republice Ałtaju. Leży w wąskiej Dolinie Majma, u podnóża gór Ałtaj.

Historia

Prawosławni misjonarze przybywający do doliny Majma w roku 1830 natknęli się na małą osadę Ulala, składającą się w tamtym czasie z 19 tubylców i 3 rosyjskich rodzin. Rok później Ulala została wybrana jako miejsce pierwszej prawosławnej misji w Ałtaju, dzięki czemu rosyjscy osadnicy zaczęli się tu osiedlać, tworząc pierwsze wsie. W 1922 r. utworzono autonomiczny region Ojrot, a Ulala stała się jego stolicą.

W 1928 r. wieś otrzymała prawa miejskie. W 1932 r. zmieniono nazwę na Ojrot Tura. W 1948 r. nazwa autonomii została zmieniona na Gorno-Ałtajski Region Autonomiczny, stąd też nazwa jego stolicy.

Gorno-Ałtajsk ma rozproszony przemysł, posiada lotnisko, teatr, uniwersytet i regionalne muzeum. Do najbliższego dworca kolejowego w Bijsku jest 96 km.

Linki zewnętrzne

Szablon:Rosja stub