Ósme przykazanie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Ósme przykazanie
Død joker
Autor

Anne Holt

Typ utworu

kryminał

Wydanie oryginalne
Miejsce wydania

Norwegia

Język

norweski

Data wydania

1999

Wydawca

Salomonsson Agency

Pierwsze wydanie polskie
Data wydania polskiego

2013

Wydawca

Prószyński i S-ka

Przekład

Iwona Zimnicka

Ósme przykazanie (norw. Død joker, dosł. Martwy jocker) – powieść kryminalna z 1999, autorstwa norweskiej pisarki Anne Holt. Jej polskie wydanie ukazało się w roku 2013 nakładem wydawnictwa Prószyński i S-ka w tłumaczeniu Iwony Zimnickiej.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Vogts gate (Oslo) - miejsce części akcji powieści (mieszkał tu Ståle Salvesen)

Powieść jest piątą częścią cyklu z detektyw Hanne Wilhelmsen. Tym razem akcja rozgrywa się w marcu 1999 i dotyczy prokuratora okręgowego Sigurda Halvorsruda, w którego domu znaleziono zwłoki jego żony (Doris Flo, 44 lata, trójka dzieci) z obciętą mieczem samurajskim głową[1]. Wszystko wskazuje na to, że morderstwo popełnił Sigurd, jednak Hanne nie do końca jest o tym przekonana. Ważną dla akcji postacią jest Ståle Salvesen (52 lata, rencista, zamieszkały przy Vogts gate w Torshov, Oslo)[2], którego Halvorsrud oskarża o zabicie małżonki, jednak w momencie tego czynu był on już prawdopodobnie martwy (popełnił samobójstwo skacząc z mostu).

Oprócz wątku kryminalnego poruszane są wątki osobiste bohaterów: choruje na raka i umiera partnerka życiowa Hanne Wilhelmsen - Cecilie Vibe[3], a Billemu T. (przyjacielowi i współpracownikowi Hanne) rodzi się kolejne dziecko (z Tone-Marit Steen)[4].

W powieści poruszana jest tematyka działania siatek pedofilskich (do jednej z nich należy Evald Bromo - uznany dziennikarz i ważna postać powieści).

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Ósme przykazanie, s.10-11
  2. Ósme przykazanie, s.38
  3. Ósme przykazanie, s.511
  4. Ósme przykazanie, s.37

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • nota redakcyjna w: Anne Holt, Ósme przykazanie, Prószyński i S-ka, Warszawa, 2013, okładka zewnętrzna, ISBN 978-83-7839-496-9

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]