Ławoczkin

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
NPO im. S. A. Ławoczkina
Forma prawna Przedsiębiorstwo państwowe
Data założenia 1937
Lokalizacja Chimki,  Rosja
Prezes Wiktor Chartow
Ważni pracownicy Siemion Ławoczkin (założyciel)
Branża astronautyka i przemysł zbrojeniowy
Produkty samoloty, statki kosmiczne, systemy obrony powietrznej
brak współrzędnych
Commons Multimedia w Wikimedia Commons
Strona internetowa

Stowarzyszenie Naukowo-Produkcyjne Siemiona A. Ławoczkina (ros. Научно-производственное объединение им. С. А. Лавочкина) – rosyjskie przedsiębiorstwo lotnicze założone w 1937 roku przez Siemiona Ławoczkina. Obecnie jego prezesem jest Wiktor Chartow[1].

Przegląd[edytuj | edytuj kod]

Przedsiębiorstwo projektuje i wytwarza statki kosmiczne, jak np. Fregat, Ikar; satelity czy sondy międzyplanetarne. Jest wykonawcą wielu programów wojskowych, jak np. satelita wczesnego ostrzegania Oko, innych programów - Prognoz i Araks oraz cywilnego projektu Kupon.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Przedsiębiorstwo zostało założone w 1937 roku jako OKB-301 w celu projektowania samolotów dla ZSRR. Ławoczkin otrzymał wiele wyróżnień za serię nowoczesnych myśliwców używanych w czasie i po II wojnie światowej. Po wojnie konstruktor zaczął prace nad pociskami odrzutowymi. Po nagłej śmierci Ławoczkina w 1960 roku, biuro zostało zamknięte, jednak później ponownie je otwarto pod nazwą NPO Ławoczkin. Biuro wyspecjalizowało się w opracowywaniu bezzałogowych statków kosmicznych do eksploracji kosmosu. Zbudowano w nim sondy kosmiczne do badań Księżyca pod kryptonimem Łuna, Wenus - program Wenera, . Później projektanci z Ławoczkina brali m.in. udział w programach kosmicznych Wega oraz nieudanych Fobos i Fobos-Grunt.

Samoloty[edytuj | edytuj kod]

Rakiety i pociski[edytuj | edytuj kod]

Systemy rakiet przeciwlotniczych[edytuj | edytuj kod]

Statki i pojazdy kosmiczne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. Rosjanie na Księżycu w 2018 roku?kosmonauta.net (pol.) [dostęp 2012-09-14]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]