Łotysze

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Łotysze
Jānis ČaksteOskars KalpaksMarie NGidons KrēmersVaira Vīķe-FreibergaMihails TālsRainisKārlis Ulmanis
Liczebność ogółem
ok. 1,5 mln
Regiony zamieszkania
 Łotwa:
1 320 600
 Stany Zjednoczone:
87 564
 Rosja:
28 520
 Brazylia:
20 tys.

 Kanada:
20 tys.
 Australia:
18 938
 Wielka Brytania:
ponad 20 tys.
 Irlandia:
18 tys.

Języki
łotewski
Główne religie
luteranizm, katolicyzm
Pokrewne grupy etniczne
Bałtowie

Łotysze (łot. latvieši) – naród bałtycki, stanowiący większość (około 62%) ludności Łotwy[1].

Współczesny naród łotewski powstał z połączenia ugrofińskiego plemienia Liwów z bałtyckimi plemionami Zemgalów, Zelów, Kurów i Łatgalów, od których pochodzi nazwa Łotwy.

Kultura Łotyszy posiada silne wpływy kultury niemieckiej i skandynawskiej z uwagi na setki lat niemieckiego i skandynawskiego (głównie szwedzkiego) panowania, dominacji i osadnictwa na terenie całej Łotwy. Łotysze ze wschodniej części kraju posiadają także wpływy kultur słowiańskich (polskiej, rosyjskiej).

Łotysze posługują się językiem łotewskim z grupy bałtyckiej języków indoeuropejskich.

Na Łotwie mieszka ok. 1,4 miliona Łotyszy. Większość z nich wyznaje protestantyzm (luteranizm). Katolicyzm przeważa na wschodzie kraju (Łatgalia). Duży jest również odsetek osób bezwyznaniowych.

Łotysze, z uwagi na wcześniejszą politykę ZSRR, stanowią na terenie Łotwy tylko ponad połowę mieszkańców. Po II wojnie światowej rozpoczęła się sowiecka okupacja Łotwy, na tereny tego kraju przywieziono wtedy wielu Rosjan, w większości pozostałych tam do dziś. Ponieważ wielu z nich wciąż nie uczy się języka łotewskiego, rząd Łotwy nie chce przyznać im obywatelstwa, mimo że wielu ich potomków urodziło się już na Łotwie. Podobny problem z posowiecką mniejszością rosyjską występuje w Estonii, w mniejszym stopniu na Litwie.

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]