Łuna-Głob

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Łuna-Głob
Zaangażowani Roskosmos
Rakieta nośna Sojuz-2/Fregat
Miejsce startu Bajkonur, Kazachstan
Cel misji Księżyc
Orbita (docelowa, początkowa)
Czas trwania
Początek misji 2015
Wymiary
Masa całkowita około 2300 kg

Łuna-Głob (ros. Луна-Глоб) – planowana rosyjska sonda kosmiczna. Sonda złożona będzie ze sztucznego satelity Księżyca, lądownika i penetratorów. Pierwsza misja w ramach nowego rosyjskiego programu badań Księżyca. W realizacji misji weźmie udział japońska agencja kosmiczna JAXA. Start misji planowany jest na 2015 rok[1].

Cele misji[edytuj | edytuj kod]

  • Identyfikacja miejsc lądowań dla przyszłych sond i pojazdów samobieżnych.
  • Przeprowadzenie badań sejsmicznych budowy wewnętrznej Księżyca. Określenie wielkości jądra Księżyca umożliwi wybór między konkurencyjnymi modelami powstania Księżyca.
  • Poszukiwanie śladów obecności lodu wodnego w okolicach bieguna Księżyca.

Konstrukcja sondy[edytuj | edytuj kod]

Człon satelitarny będzie zaopatrzony w instrumenty naukowe o masie około 120 kg przeznaczone do prowadzenia obserwacji powierzchni Księżyca oraz środowiska kosmicznego na jego orbicie. Będzie on także służył do utrzymywania łączności z lądownikiem i penetratorami.

Lądownik ma być wyposażony w spektrometr masowy, spektrometry promieniowania gamma i neutronów, sejsmometr i kamery telewizyjne. Po wstępnym wyhamowaniu przez silnik rakietowy, uderzenie lądownika o powierzchnię Księżyca złagodzą poduszki powietrzne. Proponowanym miejscem lądowania jest krater w okolicach południowego bieguna Księżyca, gdzie pod powierzchnią może być obecny lód wodny.

Początkowe plany przewidywały wyposażenie sondy w zestaw 12 penetratorów (dziesięć niewielkich pozbawionych silników hamujących oraz dwóch większych zaopatrzonych w takie silniki), które miały utworzyć na powierzchni Księżyca sieć sejsmometrów[2]. Z planów tych jednak zrezygnowano. Obecnie przewiduje się wykorzystanie czterech japońskich penetratorów, które zostały skonstruowane na potrzeby odwołanej w 2007 r. misji LUNAR-A[3]. Każdy z penetratorów będzie miał masę 45 kg i zawierał sejsmometr, czujniki przepływu cieplnego i akcelerometr.

Sonda Łuna-Głob powstaje w biurze konstrukcyjnym Ławoczkina.

Przypisy

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]