Śląskie niebo

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Potrawa „śląskie niebo”

Śląskie niebo (inne nazwy to śląski raj, śląski przysmak[1]; niem. nazwa to Schlesisches Himmelreich, zaś po śląsku to Schläsches Himmelreich) – mięsna potrawa regionalna kuchni śląskiej przygotowywana przede wszystkim na świąteczne okazje[2]. Podawana dawniej także jako rekompensata za nieodpłatną pracę podczas skubania pierza i pracy przy kądzieli[3].

Głównym produktem wykorzystywanym przy wykonywaniu potrawy jest gotowane, uwędzone lub peklowane mięso wieprzowe (ewentualnie wieprzowina świeża) z sosem z suszonych owoców. Doprawiana w zależności od wariantu powidłami, cynamonem, cytryną, mąką i cukrem[4].

Sposób przygotowania[edytuj | edytuj kod]

Suszone owoce moczy się przez całą noc w zimnej wodzie. Następnie wieprzowinę gotuje się około godziny, po czym dodaje namoczone owoce razem z płynem, w którym się moczyły i dogotowuje. Mięso należy wyjąć. Z zachowanego wywaru sporządza się sos, dodając do niego (w celu zagęszczenia) zasmażkę lub gęste powidła. Przygotowany sos doprawia się do smaku cukrem, solą, cynamonem, utartą skórką i sokiem z cytryny (przyprawy w zależności od wariantu potrawy). Mięso kroi się w grube plastry lub na duże kawałki, następnie układa na talerzu z kluskami, polewa sosem i ozdabia owocami. Danie podaje się na ciepło najczęściej z buchtami lub kluskami.

Potrawa w programach kulinarnych[edytuj | edytuj kod]

W jednym z odcinków Kuchni po śląsku w Telewizji Silesia Remigiusz Rączka zaprezentował wersję tej potrawy ze świeżej wieprzowiny i gruszek klapsów[5].

Robert Makłowicz pokazał krok po kroku jak przyrządzić i podać śląskie niebo (z wędzonej wieprzowiny z suszonymi owocami) w programie kulinarno-podróżniczym Telewizji Polskiej pt. Opolski smak.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi: Śląskie niebo. [dostęp 2011-04-09]. (pol.).
  2. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi: Śląskie niebo. [dostęp 2011-04-09]. (pol.).
  3. Elżbieta Łabońska: Śląska kucharka doskonała. Katowice: Fundacja dla Śląskiego Instytutu Naukowego Fundacja dla Uniwersytetu Śląskiego, 1990, s. 197.
  4. Elżbieta Łabońska: Śląska kucharka doskonała. Katowice: Fundacja dla Śląskiego Instytutu Naukowego Fundacja dla Uniwersytetu Śląskiego, 1990, s. 200-201.
  5. TVS: Kuchnia po śląsku– Śląskie niebo. 9 września 2009. [dostęp 2011-04-09]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-08-03)]. (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]