Ślub księcia Wilhelma i Catherine Middleton

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
To jest stara wersja tej strony, edytowana przez Bacus15 (dyskusja | edycje) o 13:31, 30 kwi 2011. Może się ona znacząco różnić od aktualnej wersji.
Książę Wilhelm i Catherine Middleton na balkonie Pałacu Buckingham
Trasa przejazdu pary młodej
Para młoda podczas przejazdu z Opactwa Westminsterskiego do Buckingham Palace
Młoda para wraz z rodziną na balkonie pałacu Backingham

Ślub księcia Wilhelma i Catherine Elizabeth Middleton odbył się 29 kwietnia 2011 w Opactwie Westminsterskim. Ślubu udzielił arcybiskup Canterbury Rowan Williams.

Zaręczyny księcia Wilhelma, który jest drugą osobą w kolejce do tronu Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, i Catherine Middleton zostały ogłoszone 16 listopada 2010[1]. Dzień ślubu jest w Wielkiej Brytanii świętem bankowym – dniem wolnym od pracy[2].

Szacowano, że w dniu ślubu na zewnątrz Buckingham Palace zgromadzi się 800 tysięcy osób a telewizyjną transmisję wydarzenia obejrzą ponad 2 miliardy widzów na całym świecie[3]. Ślub był także transmitowany w Internecie, na oficjalnym kanale monarchii brytyjskiej w serwisie YouTube[4] oraz nadawany w radio.

Goście weselni

Lista gości obejmowała ponad 1900 osób, a wśród nich:

  • Członkowie Rodziny Królewskiej, Rodziny Middleton i ich przyjaciele: 1.000 osób
  • Członkowie Zagranicznych Rodzin Królewskich: 40 osób
  • Reprezentanci z Departamentu Obrony: 30 osób
  • Przedstawiciele organizacji, którym patronuje Książę William: 80 osób
  • Członkowie Rządu, Parlamentu i Administracji oraz Korpusu dyplomatycznego: 200 osób
  • Gubernatorzy i Premierzy: 60 osób
  • Przedstawiciele Kościoła Katolickiego i innych wiar oraz członkowie Królewskiej Służby: 490 osób[5].

Wśród gości byli również David i Victoria Beckham, Elton John i David Furnish, Rowan Atkinson, Joss Stone. Na ślubie byli obecni także władcy, jak książę Monako Albert II, królowa Zofia, szejk Bahrajnu Hamad ibn Isa al-Chalifa[6].

Obrączki pary młodej

Obrączka Kate Middleton została wykonana zgodnie z tradycją z 1923 roku z grudki złota walijskiego podarowanej przez Królową Elżbietę II. Grudna została wydobyta w Kopalni złota Clogau niedaleko aktualnego miejsca zamieszkania księcia Williama[7]. W przeciwieństwie do księżnej Kate, William nie nosi obrączki ślubnej. Postanowił nadal nosić sygnet rodziny królewskiej.

Intercyza przedmałżeńska

William i Kate podpisali intercyzę przedmałżeńską. Konieczność taka wynikła z doświadczeń rodziny królewskiej Wielkiej Brytanii, która przechodziła wielokrotnie przez rozwody jej członków. Warunki umowy dotyczą ewentualnej sytuacji rozwodu, w przypadku którego Kate po rozwodzie:

  • straci prawo do wpływu na wychowywanie dzieci. Wyłączne prawo wychowywania potomków byłoby przywilejem rodziny królewskiej. Wzgląd taki jest podyktowany dbałością o ciągłość monarchii i zapewnienie sukcesji.
  • straci uzyskane w dniu ślubu tytuły, nie mogłaby być tytułowana Jej królewska wysokość,
  • nie będzie mogła zamieszkiwać rezydencji królewskich
  • otrzyma jednorazowo kwotę 17 milionów funtów, a także regularne alimenty[8].

Linki zewnętrzne