Śpiewające fortepiany

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Śpiewające fortepiany
Gatunek serialu program muzyczny
Kraj produkcji Polska
Oryginalny język polski
Liczba odcinków około 200
Lista odcinków Śpiewające fortepiany
Produkcja
Produkcja TVP
Czas trwania odcinka 45 minut
Emisja
Stacja telewizyjna TVP2, TVP Rozrywka
Lata emisji 1. 2001-2006 TVP2 logo.svg
2. 2014- Loga TVP Rozrywka.svg (emisje powtórkowe)
Data premiery marzec 2001

Śpiewające fortepiany – program muzyczny na licencji The Lyrics Board, prowadzony przez Rudiego Schubertha w TVP2 od 2001 do 2006. Pierwszy odcinek wyemitowano w poniedziałek, 5 marca 2001 roku. Reżyserem show była Elżbieta Protakiewicz.

W programie brały udział dwie 3-osobowe drużyny, których kapitanami byli pianiści Czesław Majewski i Janusz Tylman. Pozostali uczestnicy to gwiazdy polskiej estrady, scen teatralnych, filmu, telewizji, radia, sportu, a czasem polityki.

Pojedynek drużyn dotyczył zagadek muzycznych, m.in. odgadywania piosenek po fragmencie tekstu bądź muzyki, czy też śpiewanie utworów związanych z wyświetlonymi obrazkami. Bardzo często wykorzystywane są piosenki popularnych autorów i wykonawców. Śpiewającym artystom, oprócz kapitanów drużyn, przygrywał zespół Wojciecha Kowalewskiego (Malina Kowalewski Band). Uczestników przygotowywał do występu Mateusz Polit.

Od 3 marca 2014 program jest powtarzany w TVP Rozrywka.

Opis rund[edytuj | edytuj kod]

Runda 1[edytuj | edytuj kod]

Na sześciu kolorowych ekranach były wyświetlane słowa piosenki. Drużyna, która odgadywała, miała najpierw odsłonić jedną z cyfr, i, zaśpiewać piosenkę z tym słowem. Wśród sześciu ekranów znajdowały się także dwa na różowym tle. Wtedy pojawiał się głos wściekłej krowy i prawo do odgadywania przejęła drużyna przeciwna. Po odgadnięciu piosenki było jeszcze pytanie premia, za które można było otrzymać dodatkowy punkt.

Runda 2[edytuj | edytuj kod]

Rebusy. Na czterech środkowych ekranach wyświetlano cztery obrazki. Drużyny miały za zadanie zaśpiewać po cztery piosenki (były dwa zestawy, w każdym jedna drużyna miała trzy piosenki, druga jedną, przy drugim zestawie odwrotnie) z co najmniej dwoma skojarzeniami do tych obrazków.

Runda 3[edytuj | edytuj kod]

Zasady podobne jak w rundzie pierwszej, jednak było pięć pól.

Runda 4[edytuj | edytuj kod]

"Runda Maliny". Zespół grał utwór, w którym wplecione były trzy inne piosenki. Zadaniem drużyn było ich odgadnięcie i zapisanie ich tytułów na otrzymanych kartkach.

Runda 5[edytuj | edytuj kod]

Zasady podobne jak w rundzie pierwszej i trzeciej, z tym że były cztery pola, w tym jedno różowe.

Runda 6[edytuj | edytuj kod]

Zagadki Maliny. Zespół grał wstęp, tzw. przygrywkę. Kto zorientował się, o jaką piosenkę chodzi, wstaje i zaczyna śpiewać. Jeśli odgadł prawidłowo - zespół grał dalej, jeśli nie - śpiewał a capella.

Lista odcinków[edytuj | edytuj kod]