Śpiewak jazzbandu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Śpiewak jazzbandu
The Jazz Singer
Plakat z filmu
Plakat z filmu
Gatunek film muzyczny
Data premiery 6 październik 1927
Kraj produkcji USA
Czas trwania 88 min
Reżyseria Alan Crosland
Scenariusz Alfred A. Cohn, Jack Jarmuth (napisy)
Główne role Al Jolson
May McAvoy
Warner Oland
Muzyka Louis Silvers
Zdjęcia Hal Mohr
Montaż Harold McCord
Wytwórnia Warner Brothers
Commons Multimedia w Wikimedia Commons

Śpiewak jazzbandu (org. The Jazz Singer) – amerykański film muzyczny w reżyserii Alana Croslanda, którego premiera odbyła się 6 października 1927 roku.[1]

Film powszechnie uważa się za pierwszy film dźwiękowy w historii kina[a]. Właściwie Śpiewak jazzbandu był klasycznym filmem niemym (dialogi przedstawiano na tablicach z napisami) jednak na udźwiękowionej taśmie filmowej oprócz muzyki pojawiają się obszerne wstawki śpiewane realistycznie zsynchronizowane z obrazem. Film stanowił rewolucję, która zakończyła erę kina niemego.

Film przedstawia historię żydowskiego pieśniarza Jakie Rabinowitza.

Wytwórnia Warner Brothers otrzymała za niego honorowego Oscara, za wkład w rozwój techniki filmowej, a Alfred A. Cohn za najlepszy scenariusz adaptowany.

Film powstał na podstawie noweli, a zarazem sztuki scenicznej, Samsona Raphaelsona The Day of Atonement, po polsku Dzień odkupienia.[2]

Uwagi

  1. Rok wcześniej, w sierpniu 1926, odbyła się premiera filmu Don Juan, gdzie udźwiekowiono taśmę filmową muzyką, lecz bez dialogów. Metodę udźwiękowienia taśmy filmowej opracowano i opatentowano w 1922 roku. Jednak już wcześniej powstawały próby łączenia filmu z dźwiękiem, synchronizując obraz z dźwiękiem z płyt gramofonowych. Na przykład w roku 1914 zaczęto wyświetlać Fotodramę stworzenia, opracowaną przez Badaczy Pisma Świętego.

Przypisy