Święto Reformacji

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Święto Reformacji
Luther95theses.jpg
Luter przybija tezy
Dzień 31 października
Typ święta chrześcijańskie
Religie protestantyzm
Znaczenie upamiętnia wystąpienie Marcina Lutra
Symbole

Róża Lutra, 95 tez

Podobne święta Pamiątka Wyznania Augsburskiego
WiktionaryPl nodesc.svg
Zobacz hasło Święto Reformacji w Wikisłowniku
Drzwi Kościoła Zamkowego w Wittenberdze, na których wg podania Marcin Luter przybił 95 tez.

Święto Reformacji, Pamiątka Reformacji – jedno z ważniejszych świąt obchodzonych przez Kościoły protestanckie, obchodzone 31 października.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Upamiętnia początek dzieła odnowy (reformacji) Kościoła chrześcijańskiego, czego symbolem stało się ogłoszenie 31 października 1517 r. przez Marcina Lutra w Wittenberdze 95 tez. Obejmowały one m.in. krytykę ówczesnego Kościoła rzymskokatolickiego. Wystąpienia dra Lutra dały początek reformacji. Jak mówi podanie, Luter wywiesił swoje Tezy na drzwiach Kościoła zamkowego w Wittenberdze. W przeciwieństwie do typowo luterańskiego święta – Pamiątki Wyznania Augsburskiego – Święto Reformacji ma charakter ponadwyznaniowy i obchodzone jest przez różne Kościoły protestanckie – zarówno ewangelickie, jak i ewangelikalne.

Obchody[edytuj | edytuj kod]

Obchodom święta towarzyszy nabożeństwo i zazwyczaj odśpiewanie hymnu reformacji autorstwa Marcina Lutra pt. Warownym grodem jest nasz Bóg. W zależności od wyznania istnieją różne tradycje obchodzenia tego święta. Niektóre zbory przesuwają nieznacznie termin Święta Reformacji, np. na niedzielę poprzedzającą 31 października, bądź następującą po tej dacie.

Parafia Ewangelicko-Augsburska Świętej Trójcy w Warszawie rozpoczęła w 2010 roku akcję ewangelizacyjną, promującą Święto Reformacji, na swojej witrynie internetowej Pamiętaj-jesteśmy[1].

Nabożeństwo w Kościele luterańskim[edytuj | edytuj kod]

Pamiątka reformacji w Kościołach luterańskich uczczona jest m.in. uroczystym nabożeństwem. Hasłem dnia jest werset z Nowego Testamentu:

Quote-alpha.png
Fundamentu innego nikt nie może założyć oprócz tego, który jest założony, a którym jest Jezus Chrystus.
1 Koryntian 3:11, Biblia warszawska

Odczytany jest również Psalm 46:2-8, który był pierwowzorem dla napisania Hymnu Reformacji. Obowiązuje barwa liturgiczna czerwona. Introitem jest fragment Listu do Rzymian (1:16), Psalmu 46 lub 119:46. Graduale stanowi werset 12. Psalmu 84, zaś antyfonę – Psalm 38:16[2].

Zwyczaje innych Kościołów protestanckich[edytuj | edytuj kod]

Także inne Kościoły ewangelickie, m.in. wyznania reformowane (kalwińskie) obchodzą Święto Reformacji. W dniu tym odbywa się zazwyczaj nabożeństwo.

Wiele Kościołów ewangelicznych[3] i zielonoświątkowych, zakorzenionych w tradycji i duchowości protestanckiej, przywiązuje dużą wagę do Święta Reformacji. W dniu tym mogą odbywać się okolicznościowe nabożeństwa poświęcone tematyce odnowy Kościoła i życia w duchu ewangelicznym oraz upamiętniające wystąpienie Lutra, wykłady dotyczące przyczyn, historii i celu reformacji, prezentacje, festiwale, bądź projekcje filmów, w zależności od zwyczajów wyznania i zboru. Święto obchodzone jest oficjalnie przez ewangelikalne zbory należące do Toruńskiego Przymierza Protestanckiego, które organizuje coroczne jego obchody w Toruniu, niezależnie od spotkań ekumenicznych organizowanych przez tamtejszą Parafię Ewangelicko-Augsburską.

Status prawny[edytuj | edytuj kod]

Święto Reformacji jest dniem wolnym od pracy m.in. w niektórych landach Niemiec: Brandenburgii, Meklemburgii-Pomorzu Przednim, Saksonii, Saksonii-Anhalt i Turyngii, a także w całej Słowenii, mimo iż protestanci stanowią mniej niż 1% słoweńskiego społeczeństwa. W Polsce, na podstawie art. 14 Ustawy o stosunku Państwa do Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Rzeczypospolitej Polskiej, luteranie mają w tym dniu prawo do zwolnienia od nauki lub pracy[4].

Przypisy

  1. Święto Reformacji - Pamiętaj-jesteśmy (witryna parafii ewangelicko-augsburskiej w Warszawie
  2. Śpiewnik ewangelicki, Wydawnictwo Augustana, Bielsko-Biała 2002
  3. Obchody Święta Reformacji we Wspólnocie Kościołów Chrystusowych w Lublinie
  4. Tekst ustawy w formacie PDF (Dz. U. z 1994 r. Nr 73, poz. 323)