Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej
Prezes Zarządu Głównego Leszek Żukowski
Rok założenia 1989
Nr KRS 0000113420
Data rejestracji 24 maja 2002
Status OPP
Rodzaj stowarzyszenia Stowarzyszenie
Siedziba Warszawa,  Polska
Zasięg Rzeczpospolita Polska i zagranica
Adres ul. Zielna 39
00-108 Warszawa
Strona internetowa
Budynek PAST w Warszawie, od 2000 siedziba Związku

Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej (ŚZŻAK) – organizacja powstała w 1989 skupiająca byłych żołnierzy Armii Krajowej. Wydaje miesięcznik "Biuletyn Informacyjny AK".

Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej zrzesza członków Armii Krajowej i innych organizacji zbrojnych podporządkowanych w czasie wojny legalnemu Rządowi RP na emigracji, które walczyły o odzyskanie niepodległości Polski. Grupuje również członków organizacji, które kontynuowały tę walkę po rozwiązaniu AK, a także – jako członków nadzwyczajnych – osoby wyznające ideały AK i działające na rzecz ich utrwalenia w społeczeństwie polskim.

Na początku lat 90., po zorganizowaniu środowisk, kół i okręgów Związek liczył ponad 80 tys. członków, w 2008 – ok. 35 tys., a w 2010 – ok. 12 tys.

Najwyższą władzą Związku jest Zjazd Delegatów, a w okresach między zjazdowych władzę sprawują Rada Naczelna i Zarząd Główny oraz Główna Komisja Rewizyjna i Główny Sąd Koleżeński. Członkowie tych ciał są wybierani przez kolejny Zjazd Delegatów na okres trzyletni. Działalnością Związku kieruje Prezes Zarządu Głównego oraz 13 osobowe Prezydium Zarządu Głównego. Raz na trzy miesiące zbiera się Zarząd Główny, którego członkami, prócz wyżej wymienionych, są prezesi istniejących Okręgów Związku. Rada Naczelna zbiera się w okresach kwartalnych i sprawuje statutowy nadzór nad działalnością ZG.

Prezesi Zarządu Głównego ŚZŻAK[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]