Świdrak okrętowiec

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Świdrak okrętowiec
Teredo navalis[1]
Linnaeus, 1758
Świdrak okrętowiec
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ mięczaki
Podtyp muszlowce
Gromada małże
Podgromada Heterodonta
Rząd Myoida
Rodzina świdrakowate
Rodzaj Teredo
Gatunek świdrak okrętowiec
Commons Multimedia w Wikimedia Commons

Świdrak okrętowiec, świdrak okrętowy (Teredo navalis) – inwazyjny gatunek małża blaszkoskrzelnego z rodziny świdrakowatych (Teredinidae) charakteryzujący się zdolnością trawienia celulozy. Jest szeroko rozprzestrzeniony w wodach całego świata. W polskich wodach Bałtyku jest gatunkiem obcym[2], zawleczonym.

Przekrój przez kawałek drewna zaatakowany przez świdraki. Każdy otwór i tunel utworzony został przez innego osobnika

Osiąga długość do 20 cm, średnica do ok. 8 mm[potrzebne źródło]. Żyje w morzach i oceanach. Dymorfizm płciowy nie jest zaznaczony[3]. Świdrak okrętowy żywi się drewnem i planktonem[4]. Obrotami muszli drąży w drewnie korytarz. Przyczynia się do niszczenia podwodnych elementów drewnianych[4] m.in. na nabrzeżach, w pomostach, molach, dokach i statkach morskich.

Historycznie największe skupiska świdraków znajdują się w Morzu Karaibskim, skąd[potrzebne źródło] roznoszone są po innych morzach m.in. przyczepione do dna przepływających tamtędy statków, a także w ich zbiornikach balastowych. Ponieważ świdrak preferuje wody ciepłe i o stosunkowo wysokim stopniu zasolenia, dotychczas w zasadzie nie był spotykany w Morzu Bałtyckim, dzięki czemu wraki zatopionych w nim drewnianych statków i okrętów nie uległy całkowitemu zniszczeniu i przetrwały pod wodą kilka stuleci (tak jak szwedzki galeon Vasa, który zatonął w porcie w Sztokholmie w 1628, podniesiony z dna w II połowie XX wieku i przekształcony w muzeum).

Schemat działania świdraka atakującego kawałek drewna

Od końca XX wieku obserwowana jest jednak coraz powszechniejsza obecność świdraka także w Bałtyku.

Przypisy

  1. Teredo navalis w: Integrated Taxonomic Information System (ang.)
  2. Teredo navalis (Linnaeus 1758). W: Gatunki Obce w Polsce [on-line]. Instytut Ochrony Przyrody PAN w Krakowie. [dostęp 3 października 2011].
  3. Rosenberg, G.; Gofas, S.: Teredo navalis Linnaeus, 1758 (ang.). World Register of Marine Species. [dostęp 3 października 2011].
  4. 4,0 4,1 Mały słownik zoologiczny. Bezkręgowce. Warszawa: Wiedza Powszechna, 1984. ISBN 83-214-0428-6.