Żółw zawiasowy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Żółw zawiasowy
Kinixys belliana
Gray, 1831
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada gady
Rząd żółwie
Rodzina żółwie lądowe
Rodzaj Kinixys
Gatunek żółw zawiasowy
Systematyka Systematyka w Wikispecies
Commons Multimedia w Wikimedia Commons

Żółw zawiasowy, zawiasek gładkobrzegi (Kinixys belliana) – gatunek żółwia z rodziny żółwi lądowych.

Cechą charakterystyczną, niespotykaną u innych gatunków żółwi jest ruchome połączenie nie w obrębie plastronu tak jak u Cuora sp., Pyxis sp. czy Pelusios sp., ale w obrębie karapaksu. Przebiega ono wzdłuż połączenia drugiej i trzeciej płytki żebrowej i pomiędzy siódmą i ósmą płytką brzeżną. To połączenie jest nazywane zawiasem i stanowi ochronę dla tylnych kończyn żółwia.

Kinixys belliana to żółw zamieszkujący obszar środkowej i wschodniej Afryki na południe od Sahary, rozciągający się od Angoli do Burundi[1]. Badania Kindler i współpracowników (2012) wykazały, że populacje z innych części Afryki, dawniej uznawane za reprezentujące gatunek K. belliana, w rzeczywistości reprezentują odrębne gatunki: populacje z południowo-wschodniej Afryki oraz Madagaskaru reprezentują gatunek Kinixys zombensis, a populacje z zachodniej Afryki oraz żyjące na północ od zasięgu występowania K. belliana – gatunek Kinixys nogueyi[1].

Jest to gatunek wszystkożerny, tzn. prócz pokarmu roślinnego (zioła, trawy i owoce) zjada niewielką ilość bezkręgowców (ślimaki, dżdżownice, stonogi).

Terrarium tropikalne, wilgotność 60-80%, temp.22-32 °C, konieczna lampa emitująca UVB

Gatunek chroniony przez konwencję waszyngtońską CITES (Załącznik II) i przez prawo UE (Aneks B).

Przypisy

  1. 1,0 1,1 Carolin Kindler, William R. Branch, Margaretha D. Hofmeyr, Jérôme Maran, Pavel Š iroký, Miguel Vences, James Harvey, J. Susanne Hauswaldt, Alfred Schleicher, Heiko Stuckas, Uwe Fritz. Molecular phylogeny of African hinge-back tortoises (Kinixys): implications for phylogeography and taxonomy (Testudines: Testudinidae). „Journal of Zoological Systematics and Evolutionary Research”. 50 (3), s. 192–201, 2012. DOI: 10.1111/j.1439-0469.2012.00660.x (ang.). 

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]