Żabka (sieć sklepów)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Jeden ze sklepów sieci "Żabka", we Wrocławiu przy pl. Św. Macieja

Żabka – sieć niewielkich sklepów (typu convenience) działających w Polsce i w Czechach, na zasadzie ajencji, umożliwiających klientom drobne zakupy spożywcze. Charakterystyczne logo – zielona żabka na żółtym, półeliptycznym tle. Centrala sieci mieści się w Poznaniu.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Sieć została stworzona w 1998 r. przez byłego właściciela firmy Elektromis Mariusza Świtalskiego, który wcześniej uruchomił sieć hurtowni „Eurocash” oraz sklepów „Biedronka”. Sklepy, czynne codziennie od 6:00 do 23:00, otwierane są zasadniczo (wg zapowiedzi opublikowanych przez właścicieli) w miejscowościach ponad 5 tys. mieszkańców; w październiku 2005 sklepów tej sieci było około 1700. Zysk firmy w roku 2005 wyniósł 6 mln PLN[1].

Od 2006 roku prezesem spółki jest nieprzerwanie Jacek Roszyk, który wcześniej rozwijał także sieć dyskontów Biedronka[2].

W maju 2007 roku Mariusz Świtalski sprzedał sieć „Żabka” czeskiemu inwestorowi Penta Investments[3].

30 maja 2008 roku doszło do połączenia dwóch spółek: Żabka Polska SA i Anura SA, poprzez przejęcie przez spółkę Anura spółki Żabka Polska SA[4]. Jak głosi oficjalny komunikat zarządu spółki: „...spółka ANURA SA przejęła nazwę spółki przejmowanej i tym samym od dnia 30.05.2008 r. posługuje się nazwą Żabka Polska SA.”

W 2009 roku Żabka Polska S.A. otworzyła nową sieć sklepów convenience w konwencji deli (oferujące markowe produkty FMCG oraz usługi, których asortyment został poszerzony o dania gotowe oraz ciepłe przekąski i napoje) pod marką Freshmarket[5].

W grudniu 2010 roku poinformowano, że czeska część Żabki zostanie sprzedana Tesco. Jednocześnie ogłoszono, że polski oddział Żabki zainteresowany jest przejęciem dwóch innych polskich firm, jak również wejściem na giełdę, potencjalnie w połowie 2011 roku[6].

W maju 2011 roku fundusz inwestycyjny Mid Europa zakupił 100% udziałów w Żabka Polska[7].

W 2012 roku  w ramach programu „Sklep za czynsz” spółka  Żabka Polska przejęła sklepy pomorskiej sieci Zatoka, której placówki zostały przekształcone w sklepy Żabka oraz Freshmarket[8].

W 2013 roku spółka Żabka Polska przejęła sklepy pięciu lokalnych sieci handlowych:  Agap, Torg, PS Food, Dobry Wybór oraz Społem Zabrze, które zostały włączone do sieci Żabka lub Freshmarket[9]

Liczba sklepów[edytuj | edytuj kod]

Jedna z "Żabek" w Poznaniu
"Żabka" w Sanoku

Według oficjalnej strony sieci w Polsce znajduje się ponad 2,8 tys. sklepów Żabka[10].

Struktura organizacyjna spółki[edytuj | edytuj kod]

Struktura organizacyjna Żabki oparta jest o strukturę tradycyjnej spółki akcyjnej. Głównymi organami firmy są: zgromadzenie akcjonariuszy, rada nadzorcza oraz zarząd na czele z prezesem. Bezpośrednio zarządowi podlega także 10 departamentów odpowiedzialnych za prawidłowe funkcjonowanie sieci: min. sprzedaży, handlowy, ekspansji, logistyki czy marketingu. Ważnym elementem działalności spółki są także pracownicy rozsiani po terenie całego kraju zwłaszcza szefowie makroregionów oraz podlegli im szefowie regionów odpowiedzialni za prawidłowe funkcjonowanie sklepów.

Oskarżenia o wyzysk ajentów[edytuj | edytuj kod]

W 2005 roku w mediach pojawiły się relacje ajentów sklepów „Żabki” oskarżających sieć o wpędzanie ich w długi poprzez zmuszanie do zakupu towarów w ilościach nieadekwatnych do lokalnego popytu. Podczas szkoleń ajentów przy pomocy technik psychomanipulacyjnych wymuszano rzekomo na nich bezwzględną uległość wobec centrali firmy[11]. Firma wygrywa wszystkie procesy z byłymi ajentami, ponieważ jej roszczenia zabezpieczone są podpisanymi przez nich wekslami „in blanco”. Oskarżenia o wyzysk ajentów oraz wymuszania na nich fałszowania podpisów na wekslach in blanco badają krakowscy prokuratorzy[1].

Przypisy

Wikimedia Commons

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]