1,5-anhydroglucitol

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Wzór chemiczny 1,5-anhydroglucitolu

1,5-anhydroglucitol (w skrócie 1,5-AG, inna nazwa dezoksyglukoza) – organiczny związek chemiczny należący do dezoksymonosacharydów.

Należy do najpowszechniej występujących we krwi związków ze swojej grupy. Pochodzi głównie z pożywienia, a w niewielkim tylko stopniu jest wytwarzany w organizmie w procesach endogennej biosyntezy.

W okresie normoglikemii stężenie 1,5-AG jest na stałym poziomie i wynosi 90-200 μmol/l. Wynika to z tego, że nie podlega metabolizowaniu i po filtracji w nerkach jest całkowicie, zwrotnie wchłanianie w kanalikach nerkowych.

Przy hiperglikemii poziom 1,5-AG w surowicy krwi obniża się, a po poprawie kontroli metabolicznej cukrzycy i wystąpieniu normoglikemii ulega wzrostowi. Tak więc, u osób z cukrzycą jest on tym niższy, im częściej glikemia jest większa niż próg nerkowy. Ustalono, że poziom 1,5-anhydroglucitolu koreluje z ciągłymi zmianami stężenia glukozy we krwi, a nie jedynie pojedynczego incydentu poposiłkowej hiperglikemii. Z tego powodu jest wykorzystywany do oceny wyrównania metabolicznego w trakcie terapii.

Badanie polega na ocenie stężenia 1,5-anhydroglucitolu w osoczu i na tej podstawie sprawdzeniu wyrównania glikemii w czasie ostatnich 2-3 dni; im niższe stężenie anhydroglucitolu tym częściej występuje poposiłkowe zwiększenie glikemii powyżej 180 mg% (próg nerkowy).

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Dungan KM, Buse JB, Largay J, Kell MM, Buton EA, Kato S, Wittlin S: 1,5-anhydroglucitol and postprandial hyperglycemioa as measured by continuous glucose monitoring system in moderately controlled patients with diabetes. Diabetes Care 2006,29,1214-20 PMID: 16731998
  • Diabetologia pod red. Dariusza Moczulskiego, tom 6, Wielka Interna, ss. 33-34, Wyd. Medical Tribune, Warszawa, 2012, ISBN 978-83-60135-85-3

Star of life.svg Zapoznaj się z zastrzeżeniami dotyczącymi pojęć medycznych i pokrewnych w Wikipedii.