1-Metylocyklopropen

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
1-Metylocyklopropen
1-Metylocyklopropen 1-Metylocyklopropen
Nazewnictwo
Ogólne informacje
Wzór sumaryczny C4H6
Masa molowa 54,09 g/mol
Identyfikacja
Numer CAS 3100-04-7
PubChem 151080[3]
Podobne związki
Podobne związki cyklopropen, cyklopropan, metylocyklopropan
Jeżeli nie podano inaczej, dane dotyczą
stanu standardowego (25 °C, 1000 hPa)

1-Metylocyklopropen (1-MCP) – organiczny związek chemiczny, metylowa pochodna cyklopropenu. 1-MCP jest syntetycznym hormonem roślinnym zawierającym element strukturalny etylenu, naturalnego hormonu roślinnego. Jest stosowany na skalę przemysłową do spowalniania dojrzewania owoców oraz utrzymywania świeżości kwiatów ciętych.

Właściwości[edytuj | edytuj kod]

1-MCP jest cykloalkenem o wzorze chemicznym C4H6. W warunkach standardowych jest gazem. Skrapla się pod ciśnieniem normalnym w ok. 5-12 °C[2], w stanie ciekłym jest niestabilny[2]. Stosunkowo dobrze rozpuszcza się w wodzie[2].

Mechanizm działania[edytuj | edytuj kod]

Produkowany przez rośliny (głównie owoce) etylen występuje powszechnie w niewielkich ilościach i oddziałuje jako substancja śladowa na rośliny, stymulując bądź regulując wiele procesów biochemicznych, takich jak dojrzewanie owoców, otwieranie kwiatów czy zrzucanie liści[4][5]. 1-MCP blokuje receptory etylenu w komórkach i hamuje procesy indukowane przez etylen.

Zastosowanie w praktyce[edytuj | edytuj kod]

Wyróżnia się dwa główne komercyjne sposoby zastosowania 1-MCP w praktyce. Pierwsze z nich, w kwiaciarstwie, to utrzymywanie świeżości kwiatów ciętych, natomiast drugie, w przechowalnictwie owoców, do spowalniania procesu dojrzewania zebranych już owoców. 1-MCP jest stosowany w mieszaninie z innymi substancjami w roztworze wodnym, z którego są uwalniane do atmosfery w szczelnie zamkniętym pomieszczeniu (chłodnie owoców, przechowalnie, szklarnie, kontenery do transportu, chłodnie samochodowe)[6].

Pod nazwą handlową EthylBloc, 1-MCP został zatwierdzony przez amerykańską agencję ochrony środowiska, a następnie został zarejestrowany przez odpowiednie służby w wielu krajach jako preparat ochrony roślin do stosowania w roślinach ozdobnych[7]. Jest stosowany dla kwiatów ciętych, doniczkowych, okrywowych, w szkółkarstwie do zapobiegania żółknięciu liści i przedwczesnemu rozwojowi kwiatów[8][9].

1-MCP został sprzedany przez Essara Arete firmie AgroFresh Inc. która nadała substancji nazwę handlową SmartFresh i sprzedaje ją wraz usługą zastosowania do chłodni owoców, przetwórców dystrybutorów jako preparat dla utrzymania jakości owoców i warzyw poprzez opóźnianie naturalnych procesów dojrzewania. Stosowanie preparatu SmartFresh zostało dopuszczone w 34 krajach, w tym w USA i w większości krajów Unii Europejskiej, dla takich owoców jak jabłka, kiwi, pomidory, banany, śliwki, awokado i melony[10].

Obecnie trwają prace nad wprowadzeniem do stosowania nowej formuły 1-MCP, gdzie będzie stosowany roztwór wodny do opryskiwania roślin bez konieczności ich gazowania w komorach. Pozwoli to także na ochronę przed warunkami stresowymi, takimi jak upał czy susza[11].

Przypisy