39 Wskazówek

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

39 Wskazówek (ang. The 39 Clues) – seria powieści przygodowych dla młodzieży napisana przy współpracy kilku amerykańskich autorów. Głównymi bohaterami serii jest rodzeństwo: Amy i Dan Cahill, którzy na pogrzebie babci dowiadują się, że są członkami najpotężniejszej rodziny na świecie. Poszukują oni 39 wskazówek znajdujących się w różnych częściach świata. Pierwszą otrzymują na pogrzebie. Znalezienie wszystkich uczyni najpotężniejszym człowiekiem na świecie. Niestety wskazówek poszukują również ich krewni.

Główni Bohaterowie[edytuj | edytuj kod]

 • Amy i Daniel Cahill - sieroty, wnuki Grace Cahill. Ich rodzice zgnieli w pożarze. Opiekę nad nimi przejęła starsza siostra Grace, Beatrycze. Beatrycze często zwalniała i zatrudniała nowe opiekunki dla dzieci, ostanią zatrudnioną była Nellie Gomez. Wspólną cechą rodzeństwa są ich zielone oczy. Dan lubi żartować, natomiast Amy jest zamknięta w sobie.
 • Grace Cahill - głowa rodziny Cahill, babcia Amy i Dana. Jej posiadłość znajduję się w Attleboro, w Ameryce Północnej. Podróżowała po całym świecie, śledzona przez Alistara Oh. Umiera w pierwszym rozdziale Labiryntu Kości. Kilka minut przed śmiercią zmienia testament.
 • Nellie Gomèz - opiekuna Dana i Amy zatrudniona przez Beatrycze Cahill, Francuzka meksykańskiego pochodzenia. Umie latać samolotem, jeździć bolidem i zna ponad dziesięć różnych języków świata. Towarzyszy Amy i Danowi w poszukiwaniu 39 wskazówek.
 • William McIntyre - prawnik i powiernik Grace Cahill. Później także egzekutor jej testamentu. Udziela rad Amy i Danowi. Współpracuje z stryjem sierot, ubierającym się w czarną pelerynę.

Tomy[edytuj | edytuj kod]

 1. Rick Riordan - Labirynt Kości (Maze of Bones)
 2. Gordon Korman - Fałszywa Nuta (One False Note)
 3. Peter Lerangis - Złodziej Miecza (The Sword Thief)
 4. Jude Watson - Sekret Grobowca (Beyond The Grave)
 5. Patrick Carman - Czarny Krąg (The Black Circle)
 6. Jude Watson - (In Too Deep)
 7. Peter Lerangis - (The Viper's Nest)
 8. Gordon Korman - (The Emperor's Code)
 9. Linda Sue Park - (Storm Warning)
 10. Margaret Peterson Haddix - (Into The Gauntlet)
 11. Peter Lerangis, Rick Riordan, Gordon Korman, Jude Watson - (Vespers Rising)