4chan

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
4chan
imageboard
Data powstania październik 2003
Właściciel Christopher Poole
Rejestracja niedostępna
4chan.org
moot – założyciel 4chana

4chan – anglojęzyczny portal typu imageboard oparty na klonie japońskiego Futaba Channel. Uruchomiony został w październiku 2003 roku przez nastolatka Christophera Poole'a o pseudonimie moot. Pierwotnie był miejscem dyskusji na temat mangi oraz anime, obecnie jest miejscem dyskusji na najróżniejsze tematy. Użytkownicy piszą oraz wysyłają obrazki anonimowo. Dziennik The Guardian nazywa 4chan „błyskotliwym, śmiesznym i niepokojącym”.

Dział /b/ jest najpopularniejszym na 4chanie. Jest znany jako „dowolny”. Zakazane jest jedynie zamieszczanie dziecięcej pornografii. Portal Gawker.com napisał kiedyś „czytanie /b/ rozpuści ci mózg”[1].

Strona zwraca dużą uwagę mediów, a jej użytkownicy przyczynili się do popularyzacji „hitów” dzisiejszego internetu takich jak piosenka Chocolate Rain, lolcat, rickroll. Media zwracają także uwagę na działania jej użytkowników atakujących inne strony i internautów, jak również na ogrom treści rasistowskich, nazistowskich, seksistowskich zawartych w portalu.

Podrobienie rankingu tygodnika Time[edytuj | edytuj kod]

Ranking 100 najbardziej wpływowych osób świata magazynu Time został w roku 2009 zhackowany przez internautów związanych z serwisem 4chan. Ranking był ułożony na podstawie głosów internautów i zabezpieczony przez reCAPTCHA. Hackerom udało się przeforsować na pierwsze miejsce założyciela serwisu 4chan.org i ułożyć akrostych z pierwszych liter nazwisk osób w rankingu: „mARBLE CAKE ALSO THE GAME[2].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy