5 podróż apostolska Jana Pawła II

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Podróże apostolskie Jana Pawła II
Herb
Data pielgrzymki 2 maja - 12 maja 1980
Numer kolejny 5
Państwo  Zair
Miasta Kinszasa, Kisangani
Państwo 2  Kenia
Miasta Nairobi
Państwo 3  Ghana
Miasta Akra, Kumasi
Państwo 4  Burkina Faso
Miasta Wagadugu
Państwo 5  Wybrzeże Kości Słoniowej
Miasta Abidżan, Jamusukro

5 podróż apostolska Jana Pawła II odbywała się od 2 - 12 maja 1980. Papież odwiedził Zair, Kenię, Ghanę, Górną Woltę oraz Wybrzeże Kości Słoniowej. Była to pierwsza podróż apostolska Jana Pawła II na kontynent afrykański. Celem pielgrzymki było umocnienie w wierze lokalnych wspólnot katolickich oraz uczczenie uroczystych obchodów stulecia ewangelizacji Zairu i Ghany.

Przebieg pielgrzymki[edytuj | edytuj kod]

Zair[edytuj | edytuj kod]

Jan Paweł II przybywał do tego kraju z okazji obchodów stulecia ewangelizacji. Po wylądowaniu na lotnisku w Kinszasie 2 maja i oficjalnym powitaniu papież udał się do katedry, gdzie odprawiona została msza św. Papież zawierzył Matce Bożej zairski Kościół i cały naród. Tego dnia miało również miejsce spotkanie z prezydentem Mobutu Sese Seko. Następnego dnia Jan Paweł II odprawił mszę dla rodzin w kościele św. Piotra oraz poświęcił kamień węgielny pod Wydział Teologii Katolickiej w Kinszasie. Papież odwiedził również leprozorium De la Rive. Wieczorem odmówił w kaplicy nuncjatury różaniec, który transmitowany był przez Radio Watykańskie. 4 maja Jan Paweł II sprawował eucharystię przed Pałacem Ludu. Podczas tej liturgii udzielił sakry biskupiej 8 nominatom z całej Afryki (4 z Zairu, 2 z Burundi, 1 z Sudanu i 1 z Dżibuti). Napór tłumu tłoczącego się do wejścia na plac spowodował śmierć 9 osób, a około 80 zostało rannych. Papież chciał osobiście udać się do szpitala i pocieszyć rodziny ofiar. Nie mógł tego uczynić z powodu zdecydowanego sprzeciwu organizatorów pielgrzymki[1]. Tego dnia miało również spotkanie z reprezentantami świata nauki oraz duchowieństwem w kościele Św. Krzyża. W hotelu nuncjatury papieża odwiedzili przedstawiciele Polonii. 5 maja z portu rzecznego w Kinszasa-Onatra Jan Paweł II wyruszył w kilkugodzinną podróż do Kisangani. Papież przybył tam 5 maja. tego samego dnia miało miejsce spotkanie z misjonarzami i organizacjami katolickimi. Następnego dnia Jan Paweł II sprawował eucharystię przed miejscową katedrą po czym modlił się przy grobie pierwszych misjonarzy w misji San Gabriele. Następnie odleciał do Kenii.

Kenia[edytuj | edytuj kod]

Jan Paweł II przybył do Nairobi 6 maja, gdzie został powitany przez prezydenta kraju Arapa Daniela Moi oraz kard. Maurice'a Otungę. Tego samego dnia miało miejsce spotkanie z duchowieństwem w katedrze oraz korpusem dyplomatycznym w nuncjaturze. 7 maja papież odprawił mszę św. w Uhuru Park, w której uczestniczyli prezydenci Kenii i Ugandy. W tym samym dniu Jan Paweł II spotkał się z prezydentem Ugandy Godfreyem Binaisą, wyznawcami islamu, przedstawicielami innych wyznań chrześcijańskich oraz miejscową Polonią. 8 maja po ceremonii pożegnalnej papież odleciał do Akry.

Ghana[edytuj | edytuj kod]

Po oficjalnym powitaniu przez prezydenta Ghany Hilla Limanna i abpa Dominica Kodwo Andoha na lotnisku w Akrze Jan Paweł II spotkał się z duchownymi w katedrze Św. Ducha. Podczas mszy św. na placu Niepodległości papież udzielił 10 osobom dorosłym sakramentu chrztu i bierzmowania. 9 maja papież spotkał się w Akrze z arcybiskupem Canterbury Robertem Runcie, po czym udał się do Kumasi, gdzie odprawił mszę św. i spotkał się z przywódcami plemion i królem Ashanti. Tego samego dnia papież powrócił do Akry, gdzie miało miejsce spotkanie z korpusem dyplomatycznym i przedstawicielami Polonii. 10 maja po ceremonii pożegnania papież odleciał do Burkina Faso.

Burkina Faso[edytuj | edytuj kod]

W Burkina Faso Jan Paweł II przebywał 10 maja. W Wagadugu (Ouagadougou) odprawił mszę św. i spotkał się z biskupami Burkina Faso, Nigerii, Mali oraz Togo.

Wybrzeże Kości Słoniowej[edytuj | edytuj kod]

Jan Paweł II przybył do Abidżanu 10 maja, tego samego dnia spotkał się z prezydentem kraju Sangoulé Lamizana w jego rezydencji oraz odprawił mszę św. na miejscowym stadionie. 11 maja papież poświęcił kamień węgielny pod katedrę św. Pawła oraz spotkał się z biskupami w Instytucie Katolickim Afryki Wschodniej. Modlitwa Anioł Pański była transmitowana przez Radio Watykańskie. W Jamusukro została odprawiona msza św. dla młodzieży. 12 maja po wizycie w leprozorium w Adzopé i ceremonii pożegnania Jan Paweł odleciał do Rzymu.

Przypisy

  1. Jan Paweł II w Afryce 2 V-12 V 1980, 12 II-19 II 1982: przemówienia i homilie. Warszawa: Instytut Wydawniczy Pax, 1985, s. 100. ISBN 83-211-0582-3.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Antoni Jackowski: Leksykon pielgrzymek Jana Pawła II. Kraków: WAM, 2006. ISBN 83-7318-613-1.

Poprzednia Następna
 Turcja
John paul 2 coa.svg
John paul 2 coa.svg
Podróże apostolskie Jana Pawła II
1980
 Francja