8. Mila

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
8. Mila
8 Mile
Gatunek dramat
Data premiery Ziemia6 listopada 2002
Polska17 stycznia 2003
Kraj produkcji  Stany Zjednoczone
 Niemcy
Język angielski
Czas trwania 110 min
Reżyseria Curtis Hanson
Scenariusz Scott Silver
Główne role Eminem
Kim Basinger
Brittany Murphy
Muzyka Eminem
Xzibit
Dr. Dre
Method Man
50 Cent
Zdjęcia Rodrigo Prieto
Scenografia Philip Messina
Kostiumy Mark Bridges
Montaż Jay Rabinowitz
Produkcja Brian Grazer
Curtis Hanson
Jimmy Iovine
Wytwórnia Imagine Entertainment
Mikona Productions GmbH & Co. KG
Dystrybucja Universal Pictures
Budżet około 41 mln dol.
Nagrody 2003 Oscar za najlepszą piosenkę (Lose Yourself)
MTV Movie Award – najlepsza rola męska
Wikicytaty 8. Mila w Wikicytatach

8. Mila (ang. 8 Mile) to dramat filmowy z 2002 roku w reżyserii Curtisa Hansona, bazujący na biografii znanego amerykańskiego rapera Eminema.

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Rok 1995, Detroit. Jimmy Smith jr (jego pierwowzorem był właśnie Eminem) mieszka w dzielnicy zwanej 8. Milą, stanowiącej granicę pomiędzy czarną i białą częścią miasta. Jego życiem jest muzyka, a dokładniej hip-hop – w nim szuka ucieczki od szarej rzeczywistości i codziennych problemów, które piętrzą się przed nim z dnia na dzień: rzuca go dziewczyna, a nowa praca w fabryce zderzaków samochodowych nie odpowiada mu. Postanawia stanąć do hiphopowej walki na słowa – w miejscowym klubie The Shelter co tydzień odbywają się "zawody" we freestyle'owaniu, a publiczność wybiera najlepszego rapera. Jimmy'emu trudno jest zaaklimatyzować się w środowisku, ponieważ jest biały, przez co jako raper od razu zostaje przekreślony. Jego występ okazuje się zupełną porażką: gdy bierze do ręki mikrofon, nie potrafi wydobyć z siebie słowa. Zdesperowany wraca do matki, mieszkającej w przyczepie z młodszą siostrą Jimmy'ego i swoim chłopakiem (rówieśnikiem syna). W ciągu następnego tygodnia Jimmy'emu przyjdzie dokonać wielu ważnych wyborów, mających znaczenie w jego dalszym życiu.

O filmie[edytuj | edytuj kod]

Film w różnym stopniu opierał się o biografię Eminema. Jak przyznają on i reżyser, pewne fakty zmieniono, coś ujęto, coś dodano – zrobiono wszystko, aby film jak najbardziej spodobał się widzom, dla których powstał, czyli młodzieży. Film, z racji środowiska, w jakim się rozgrywa, jest dość brutalny i bardzo wulgarny. Dużą rolę odgrywa w nim muzyka – jak przyznaje reżyser, stanowiła ona połowę sukcesu filmu. Istotna była nie tyle ścieżka dźwiękowa (motyw przewodni filmu, Lose Yourself, uhonorowany został Oscarem), co freestyle'e, stanowiące broń raperów. Sceny w The Shelter przygotowywano przez kilka tygodni. Specjalnie na ich potrzeby zatrudniono rzeszę specjalnych statystów – osób, które na co dzień obserwują w Detroit prawdziwe wojny na słowa. Same freestyle'e były tworzone na kilka chwil przed rozpoczęciem kręcenia danej sceny.

Ciekawostką jest, że 8. Mila, jako jeden z niewielu filmów aktorskich, w wersji przeznaczonej na DVD została zdubbingowana na język polski. Bohaterowie mówią językiem polskim, jednak większość freestyle'ów pozostała w wersji oryginalnej – w miejsce polskich głosów automatycznie pojawiają się napisy.

Wersja polska[edytuj | edytuj kod]

Wersja polska: START INTERNATIONAL POLSKA
Reżyseria: Joanna Wizmur
Dialogi: Anna Niedźwiecka-Medek
Udział wzięli:

oraz

i inni

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]