9 podróż apostolska Pawła VI

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Podróże apostolskie Pawła VI
Herb
Data pielgrzymki 25 listopada-5 grudnia 1970
Numer kolejny 9
Państwo  Iran
Miasta Teheran
Państwo 2  Pakistan
Miasta Dakka
Państwo 3  Filipiny
Miasta Manila
Państwo 4  Samoa Amerykańskie
Miasta Pago Pago
Państwo 5  Australia
Miasta Sydney
Państwo 6  Indonezja
Miasta Dżakarta
Państwo 7  Hongkong
Państwo 8  Sri Lanka
Miasta Kolombo

9. podróż apostolska papieża Pawła VI – ostatnia i zarazem najdłuższa z pielgrzymek Pawła VI, która odbyła się w okresie od 25 listopada do 5 grudnia 1970 roku. Papież odwiedził Iran, Pakistan, Filipiny, Samoa Amerykańskie, Australię, Indonezję, Hongkong oraz Sri Lankę.

Przebieg pielgrzymki[edytuj | edytuj kod]

Iran[edytuj | edytuj kod]

26 listopada 1970 roku Paweł VI odwiedził stolicę Iranu Teheran, gdzie spotkał się z władzami oraz wiernymi.

Pakistan[edytuj | edytuj kod]

Dzień później papież odwiedził na krótko Dakkę, stolicę Wschodniego Pakistanu (obecnie Bangladeszu), gdzie w swoim przemówieniu wyraził słowa współczucia i pocieszenia dla ludności bengalskiej, cierpiącej z powodu przejścia cyklonu Bhola.

Filipiny[edytuj | edytuj kod]

Tego samego dnia, 27 listopada 1970 roku, papież wylądował na lotnisku w Manili.

Tam, cierpiący na zaburzenia psychiczne boliwijski malarz Benjamín Mendoza lekko ranił Pawła VI w pierś. Mimo to Ojciec Święty zdecydował się kontynuować podróż.

W czasie trzydniowego pobytu na Filipinach papież odwiedził m.in. katedrę w Manili, a także spotkał się z prezydentem Ferdinandem Marcosem, delegacją wiernych z wyspy Tajwan, biskupami Azji, i in.

Samoa Zachodnie[edytuj | edytuj kod]

30 listopada 1970 roku papież odwiedził także miasto Pago Pago na Wyspach Samoa. Najważniejszymi punktami jego wizyty w Pago Pago było spotkanie z głową państwa SamoaMalietoa Tanumafili II, a także przemowa do ludności katolickiej zamieszkującej wyspy.

Australia[edytuj | edytuj kod]

W dniach 30 listopada3 grudnia 1970 Paweł VI przebywał w Sydney. Tam spotkał się m.in. z władzami miejskimi, australijską młodzieżą oraz Konferencją Episkopatu.

Indonezja[edytuj | edytuj kod]

W stolicy IndonezjiDżakarcie papież przebywał w dniach od 3 do 4 grudnia 1970 roku. Tam odbyły się spotkania z wiernymi katolickimi zamieszkującymi to państwo, a także z ówczesnym prezydentem, Suharto.

Hongkong[edytuj | edytuj kod]

W Hongkongu papież spędził zaledwie kilka godzin, w czasie których odbył spotkanie z ludnością tej ówczesnej brytyjskiej kolonii.

Sri Lanka[edytuj | edytuj kod]

Ostatnim państwem, które Paweł VI odwiedził podczas podróży był Cejlon. Tam papież odprawił mszę św. dla katolickiej ludności wyspy.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]