AT&T

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
To jest stara wersja tej strony, edytowana przez Arek1979 (dyskusja | edycje) o 21:23, 9 maj 2007. Może się ona znacząco różnić od aktualnej wersji.
Budka telefoniczna firmy AT&T

AT&T (ang. American Telephone and Telegraph) – amerykańskie przedsiębiorstwo telekomunikacyjne. Notowane na New York Stock Exchange: (Szablon:Nyse). AT&T było przez pewien czas największym na świecie przedsiębiorstwem świadczącym usługi telefoniczne oraz największą siecią telewizji kablowej. W jego laboratoriach (Bell Labs) powstał m.in. system operacyjny UNIX i języki C i C++.

Kula będąca logo AT&T została stworzona przez Saula Bassa w 1983 r. Nazwano ją Gwiazdą Śmierci przez skojarzenie z serią filmową Gwiezdne Wojny.

Historia

AT&T zostało założone 3 marca 1885 w celu stworzenia ogólnokrajowej sieci telefonicznej. Prace rozpoczęto w Nowym Jorku. W siedem lat później sieć dotarła do Chicago, a w 1915 r. do San Francisco. W 1927 r. została uruchomiona łączność transatlantycka, jednak używano do tego radia. Dopiero w 1957 r. została ustanowiona łączność kablowa.

8 stycznia 1982, po trwającym od 1974 r. procesie, AT&T została uznana za monopolistę przez Departament Sprawiedliwości USA. 1 stycznia 1984 siedem regionalnych oddziałów zostało wydzielonych z macierzystego przedsiębiorstwa i stało się niezależnymi przedsiębiorstwami (tzw. "Baby Bells"), przejmując lokalne linie telefoniczne. W wyniku tego podziału wartość AT&T spadła o ok. 70%.

W 1996 r. AT&T wyodrębniła swoje działy produkcyjne i technologii, w tym znane Bell Laboratories, by sformować nową spółkę – Lucent Technologies.

Z powodu stale spadającego znaczenia rozmów dalekodystansowych, które pozostały w gestii AT&T, przedsiębiorstwo także słabo sobie radzi na rynku. 27 stycznia 2005 gazeta New York Times podała do publicznej wiadomości, że SBC Communications, jedna ze spółek-córek powstała w 1984 r., negocjuje wykupienie AT&T za ponad 16 miliardów dolarów. Transakcja ta doszła do skutku 18 listopada, 2005. W wyniku zakupu przedsiębiorstwo SBC Communications porzuciła swoją firmę i przemianowało się na AT&T.

Linki zewnętrzne