AT (informatyka)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
AT
Standardy płyt głównych
Płyta główna Baby AT
Płyta główna Baby AT
Projektant IBM
Data wprowadzenia 1984
Pochodna Baby-AT
Szczegóły standardu
Wielkość płyty 305×350 mm

AT (ang. Advanced Technology) – standard konstrukcji płyt głównych oraz zasilaczy i obudów komputerowych do nich. Obecnie wyparty przez ATX.

Standard AT został udostępniony w 1984 r. przez IBM. W odróżnieniu od wcześniejszych standardów: PC i XT, rozpowszechnił się bardzo szeroko ze względu na rozkwit rynku komputerów w latach 80. Klony komputerów IBM używały w tamtych czasach konstrukcji kompatybilnych z AT, przyczyniając się do popularności tego standardu. W latach 90. wiele komputerów wciąż wykorzystywało AT oraz jego odmiany, jednak od 1997 r. do głosu doszedł standard ATX.

Standard ten wyróżnia się między innymi:

  • przełącznikiem stanowym, który ma stan włączony lub wyłączony, najpierw należy zamknąć system operacyjny, a następnie wyłączyć komputer,
  • jednym złączem DIN służącym do podłączenia klawiatury,
  • brakiem jednolitego standardu umiejscowienia elementów, skutkującym umiejscowieniem niektórych elementów w taki sposób, że uniemożliwiają instalację innych, np: umiejscowienie zasilacza uniemożliwia dostęp do pamięci operacyjnej,
  • dwa prawie jednakowe złącza zasilania, których jednakowy wygląd często doprowadzał do uszkodzenia płyty głównej,
  • znajdowały się tam 2 napięcia zasilania 5v i 12v,
  • gniazda szeregowe i równolegle podłączone były za pomocą taśmy.

Konstrukcja[edytuj | edytuj kod]

Płyta główna typu AT jest 12-calowa (dokładniej – ma rozmiar 12 na 13,8 cala czyli 305×350 mm), co oznacza, że nie pasuje do obudów "mini desktop" oraz "mini tower". Płyty tego typu zajmują dużą przestrzeń, utrudniając instalację dodatkowych napędów dyskowych. Zasilanie doprowadzone jest dwoma prawie jednakowymi przewodami 6-pinowymi. Ponieważ trudno je od siebie odróżnić, często następuje uszkodzenie płyty głównej ze względu na złe ich podłączenie.

Odmiany[edytuj | edytuj kod]

W 1985 r. IBM przedstawił wariant Baby AT. Niedługo później większość producentów komputerów porzuciła standard AT dla mniejszego i tańszego Baby AT. Płyty główne tego typu posiadały taką samą funkcjonalność jak AT, jednak były o 2 cale (51 mm) węższe, a jedynie nieznacznie dłuższe. Mimo że standard Baby AT jest przestarzały, pojedyncze komputery wciąż go wykorzystują, a obecnie używane komputery osobiste są z nim kompatybilne w dół.

W 1995 r. Intel stworzył standard ATX, który bardzo szybko zastąpił Baby AT.