Abd Allah ibn Abd al-Aziz Al Su’ud

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Abd Allah ibn Abd al-Aziz Al Su’ud
عبد الله بن عبد العزيز آل سعود

Abdullah of Saudi Arabia.jpg
Abdullah bin Abd Allah al-Aziz Al Saud (2002)
Król Arabii Saudyjskiej
Okres panowania od 1 sierpnia 2005
Poprzednik Fahd ibn Abd al-Aziz Al Su’ud
Dane biograficzne
Dynastia Saudowie
Urodziny 1 sierpnia 1924
w Rijadzie
Ojciec Abd al-Aziz ibn Su’ud
Matka Fahda bint Asi asz-Szuraim
Odznaczenia
Wielki Mistrz Orderu Abd al-Aziza ibn Sauda (Arabia Saudyjska) Wielki Mistrz Orderu Króla Fajsala (Arabia Saudyjska) Krzyż Wielki Orderu Wyzwoliciela San Martina Odznaka za Zasługi dla Republiki Austrii - Wielka Gwiazda Order Złotego Runa (Hiszpania) Order Dostyk I klasy (Kazachstan) Nishan-e-Pakistan Order Orła Białego Order Uśmiechu Krzyż Wielki Orderu Dobrej Nadziei (RPA) Order Łaźni Królewski Łańcuch Wiktorii (Wielka Brytania) Order Zasługi Republiki Włoskiej I Klasy z Wielką Kollaną
Galeria w Wikimedia Commons Galeria w Wikimedia Commons
Kolekcja cytatów w Wikicytatach Kolekcja cytatów w Wikicytatach

Abd Allah ibn Abd al-Aziz Al Su’ud, arab. عبدالله بن عبدالعزيز آل سعود (wym. IPA: [ʢæbˈdɑɫɫɐ ɪbn ˈʢæbdæl ʢæˈziːz ʔæːl sʢuːd]) (ur. 1 sierpnia 1924 w Rijadzie) – król Arabii Saudyjskiej od 1 sierpnia 2005.

Zarys biografii[edytuj | edytuj kod]

Jest dziewiątym z 37 synów twórcy współczesnej Arabii Saudyjskiej, króla Ibn Su’uda. Otrzymał wykształcenie na dworze królewskim, od 1962 pełnił funkcję dowódcy Gwardii Królewskiej. Od marca 1975 do czerwca 1982 pełnił funkcję II wicepremiera. Po śmierci króla Chalida (13 czerwca 1982) i wstąpieniu na tron Fahda został wyznaczony na następcę tronu, wicepremiera i szefa polityki zagranicznej. Od 1996, ze względu na zły stan zdrowia króla Fahda (cierpiał na porażenie połowicze), wykonywał obowiązki regenta. Wstąpił na tron po śmierci brata 1 sierpnia 2005.

Uważany jest za zwolennika współpracy ze Stanami Zjednoczonymi. Wielokrotnie przebywał w Stanach Zjednoczonych, m.in. w 1998 i 2000, ma dobre kontakty z byłym prezydentem George'em Bushem (podobnie jak z jego poprzednikami).

Ma opinię pobożnego muzułmanina, ufundował dwie islamskie biblioteki – w Rijadzie i Casablance. Z czterema małżonkami doczekał się siedmiu synów i piętnastu córek.

Związki z Polską[edytuj | edytuj kod]

W Polsce stał się znany jako fundator operacji rozdzielenia bliźniaczek syjamskich z Janikowa Darii i Olgi Kołacz (3 stycznia 2005). Kuzyn dziewczynek informacje – z prośbą o pomoc finansową na operację – o siostrach syjamskich zamieścił na stronie internetowej. Ówczesny następca tronu zaprosił siostry z matką do Arabii Saudyjskiej i ufundował operację rozdzielenia. Dziewczynkami (z uwagi na fundatora) interesowała się telewizja, szeroko informując o postępach przed i po operacji. Operacja była transmitowana przez saudyjską telewizję.

Władze Janikowa nadały mu tytuł honorowego obywatela miasta.

Na wniosek polskich dzieci[potrzebne źródło] Międzynarodowa Kapituła Orderu Uśmiechu przyznała mu 18 marca 2005 Order Uśmiechu, który odebrał z rąk Kanclerza Kapituły Marka Michalaka w rezydencji „Belweder” w Warszawie 26 czerwca 2007. Król otrzymał legitymację Kawalera Orderu Uśmiechu nr 800.

25 czerwca 2007 otrzymał z rąk prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Order Orła Białego.