Abemama

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Abemama
Zdjęcie satelitarne atolu
Zdjęcie satelitarne atolu
Państwo  Kiribati
Akwen Ocean Spokojny
Archipelag Wyspy Gilberta
Powierzchnia 16 km²
Populacja (2005)
 • liczba ludności

3404
Położenie na mapie Kiribati
Mapa lokalizacyjna Kiribati
Abemama
Abemama
Ziemia 0°24′N 173°53′W/0,400000 -173,883333Na mapach: 0°24′N 173°53′W/0,400000 -173,883333
Mapa wyspy
Mapa wyspy

Abemama (także Abamama, Apamama, Dundas, Hopper Island, Roger Simpson Island lub Simpson Island[1]) – atol w zachodniej części wyspiarskiego państwa Kiribati, w archipelagu wysp Gilberta, położony 170 kilometrów na południowy wschód od atolu Tarawa, tuż powyżej równika.

Podstawą gospodarki jest produkcja kopry, uprawa drzewa chlebowego i bananów. Nieznaczne dochody przynosi też turystyka.

Geografia[edytuj | edytuj kod]

Wyspa, a w zasadzie ciąg połączonych wysp, zajmuje obszar 16 kilometrów kwadratowych i jest zamieszkana przez 3.608 osób. Wysepki otaczają z trzech stron głęboką lagunę. Wschodnie wyspy atolu Abemama są ze sobą połączone estakadą co ułatwia transport samochodowy między nimi. Pozostałe wyspy - Abatiku i Bike znajdują się w południowo-zachodniej części atolu.

Wioski na atolu to Binoinano, Kabangaki, Kariatebike, Tabiang, Tabontebike (Abemama), Tabonua, Tebana. Wioska Kariatebike jest administracyjnym centrum atolu. Mieści się tu budynek władz lokalnych, szkoła podstawowa i średnia, kilka sklepów, targowisko, komenda policji i szpital. Jedyne lotnisko atolu znajduje się na północnym krańcu Abemama w pobliżu wioski Tabiang.

Klimat oceaniczny, tropikalno-równikowy, ze stałymi temperaturami od 25 do 27 stopni Celsjusza. Pora deszczowa od grudnia do maja.

Historia[edytuj | edytuj kod]

W roku 1892 dowódca okrętu "Royalist", kapitan Davis, ogłosił wyspę protektoratem brytyjskim. Nieco wcześniej, bo w roku 1889 zamieszkał tu znany pisarz brytyjski Robert Louis Stevenson. W pobliżu wioski Tabontebike znajduje się grób wodza Tema Binoki, którego Stevenson uwiecznił w jednej ze swych powieści.

W czasie II wojny światowej Amerykanie rozbudowali tu, zajęte bez walki lotnisko japońskie, które w początkach roku 1944 wykorzystywane było do operacji bombowych przeciwko wyspom Marshalla i odseparowanym, ale nie odebranym Japończykom wyspom Gilberta.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. Według Google Earth Bike