Adam Drosio

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Adam Drosio
Ilustracja
Miejsce urodzenia

Petersburg

Data i miejsce śmierci

28 grudnia 1928
Poznań

Obywatelstwo

Polska

Adam Drosio (ur. ? w Petersburgu[1], zm. 28 grudnia 1928 w Poznaniu) – polski inżynier budownictwa, szachista i działacz szachowy.

Wykształcenie inżynierskie zdobył w Warszawie, gdzie ukończył studia w Instytucie Politechnicznym. Prawdopodobnie także w Warszawie stawiał pierwsze kroki jako uczestnik turniejów szachowych, brak jest jednak wyników tych startów. Dużo aktywniejszy jako szachista był w Poznaniu, dokąd przeniósł się w 1924. Kontynuował tam także pracę w zawodzie inżyniera, zasłynął m.in. jako budowniczy mostu Bolesława Chrobrego na Warcie.

Należał do Poznańskiego Klubu Szachistów, w 1928 został jego prezesem. Uczestniczył w licznych imprezach organizowanych przez klub, m.in. w 1926 triumfował w mistrzostwach klubowych. W 1926 w pierwszych mistrzostwach Poznania uplasował się na 4. miejscu (wspólnie ze Zbigniewem Millerem). W 1927 został zaproszony do elitarnego turnieju "sześciu" zorganizowanego dla poznańskiej czołówki i również zajął dzielone 4. miejsce. W czerwcu 1927 w czasie meczu Poznańskiego Klubu Szachistów z wrocławskim klubem "Morphy" w kawiarni "Ziemiańska" pokonał Josefa Foerdera, olimpijczyka niemieckiego, późniejszego reprezentanta Izraela (pod nazwiskiem Porath).

Bliski zwycięstwa w mistrzostwach Poznania był w grudniu 1928. Prowadził po dziesięciu rundach, zgromadziwszy 9 punktów, wyprzedzając m.in. Antoniego Wojciechowskiego i Mariana Steifera; w trakcie turnieju niespodziewanie zmarł.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Władysław Czarnecki, Wspomnienia architekta. Tom pierwszy. 1895-1930, opr. Hanna Grzeszczuk-Brendel, Wydawnictwo Miejskie, Poznań, 2005, s.112, ISBN 83-89525-57-7

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Tadeusz Wolsza, Arcymistrzowie, mistrzowie, amatorzy... Słownik biograficzny szachistów polskich, tom I, Wydawnictwo DiG, Warszawa 1995