Adam Seroczyński

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Adam Seroczyński
Adam Seroczyński.jpg
Data i miejsce urodzenia 13 marca 1974
Olsztyn
Wzrost 190 cm
Masa ciała 85 kg
Dyscypliny kajakarstwo
Dorobek medalowy

Adam Seroczyński (ur. 13 marca 1974 w Olsztynie) – polski kajakarz, brązowy medalista olimpijski z Sydney.

Biografia[edytuj | edytuj kod]

Absolwent Technikum Elektronicznego w Olsztynie oraz student Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.

Kajakarstwo zaczął trenować w wieku 10 lat w klubie OKS Olsztyn. Przez wiele lat pływał głównie w czwórkach (K4) i na IO 2000 zdobył brązowy medal właśnie w tej konkurencji na dystansie 1000 m. W brązowej osadzie towarzyszyli mu Dariusz Białkowski, Grzegorz Kotowicz i Marek Witkowski. Po australijskiej olimpiadzie był próbowany w jedynkach, reprezentując Polskę na zawodach międzynarodowych, m.in. IO 2004 (K1, 1000 m – 10 miejsce). Po 2004 startował w dwójkach (K2), zdobywając w parze z Mariuszem Kujawskim w 2007 srebrny medal na Mistrzostwach Świata w Duisburgu oraz 4 miejsce w 2008 na Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie.

Oskarżenia o doping[edytuj | edytuj kod]

2 września 2008 kanał nSport poinformował, powołując się na Światową Agencję Antydopingową, o podejrzeniu stosowania przez Seroczyńskiego podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich w Pekinie środka dopingującego. W próbce "A" moczu zawodnika wykryto niedozwolony klenbuterol. Zawodnik zdecydowanie zaprzeczył, by stosował jakiekolwiek środki dopingujące. Próbka "B" miała zostać zbadana 4 września, ale z nieznanych przyczyn wyniki ogłoszono z jednodniowym opóźnieniem. Nie czekając na wyniki badań, Seroczyński ogłosił zakończenie kariery sportowej twierdząc, że nie ma sensu kontynuować życia w środowisku, w którym wszystko jest możliwe[potrzebne źródło]. 5 września 2008 Polski Komitet Olimpijski otrzymał z Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego informację potwierdzającą wykrycie w próbce "B" tego samego niedozwolonego środka[1]. 21 września 2008 odbyło się pierwsze zebranie komisji dyscyplinarnej MKOl, która zdecydowała o odłożeniu sprawy Seroczyńskiego do 8 października[2]. Obrońca Seroczyńskiego, mecenas Ludwik Żukowski, dowodzi, że laboratoria posiadające akredytację Światowej Agencji Antydopingowej mają obowiązek wykrywać klenbuterol w stężeniu 2 nanogramy na mililitr. Wynik testu kajakarza wskazywał na 0,35 nanograma. Ponadto w artykule naukowym o bezpieczeństwie żywności w Chinach, na który powoływał się Żukowski, stwierdzono wprost, że klenbuterol jest w tym kraju legalnie dopuszczony w ograniczonych ilościach do tuczu zwierząt. Obrońca twierdzi, że klenbuterol znalazł się organizmie zawodnika wraz z jedzeniem, a nie poprzez zamierzone stosowanie środka dopingującego[3].

11 grudnia 2008 Adam Seroczyński został zdyskwalifikowany przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski[4] i (wraz z partnerem) pozbawiony czwartego miejsca w kajakowym wyścigu K2 na Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie[5]. Zawodnik, nie zgadzając się z decyzją MKOl, odwołał się 9 czerwca 2009 do Międzynarodowego Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu[6]. Do czasu decyzji trybunału Międzynarodowa Federacja Kajakowa nie ogłosi ewentualnej dyskwalifikacji Polaka, co wiązałoby się także z wykluczeniem go z udziału w igrzyskach olimpijskich w Londynie w 2012 roku.

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Syn Mariana Seroczyńskiego i Leokadii Dominiak. Żonaty z Magdaleną Seroczyńską, ma syna Artura i córkę Lenę. Obecnie mieszka w Olsztynie.

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]