Adam Szejnfeld

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Adam Szejnfeld
Adam Szejnfeld (cropped).jpg
Data i miejsce urodzenia 13 listopada 1958
Kalisz
Poseł VII kadencji Sejmu
Przynależność polityczna Platforma Obywatelska
Okres urzędowania od 8 listopada 2011
Galeria zdjęć w Wikimedia Commons Galeria zdjęć w Wikimedia Commons
Kolekcja cytatów w Wikicytatach Kolekcja cytatów w Wikicytatach

Adam Stanisław Szejnfeld (ur. 13 listopada 1958 w Kaliszu) – polski prawnik, polityk, poseł na Sejm III, IV, V, VI i VII kadencji, w latach 2007–2009 wiceminister gospodarki.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Syn Stanisława i Zdzisławy Szejnfeldów. W 1997 ukończył studia na Wydziale Prawa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

W latach 80. był działaczem społecznym i związkowym – członkiem legalnej i podziemnej „Solidarności”. W czasie stanu wojennego został internowany w więzieniach we Wronkach i w Gębarzewie. Później był współorganizatorem Komitetów Obywatelskich, prywatnym przedsiębiorcą i działaczem samorządowym.

W latach 1990–1998 pełnił funkcję radnego oraz burmistrza miasta i gminy Szamocin. Był wiceprezesem Konwentu Wójtów i Burmistrzów Województwa Pilskiego oraz wiceprezesem stowarzyszenia Wielkopolski Ośrodek Kształcenia i Studiów Samorządowych w Poznaniu. Adam Szejnfeld był zawodnikiem i działaczem sportowym, wielokrotnym medalistą zawodów strzeleckich i obronnych, prezesem Klubu Sportowego Sokół.

W latach 1997–2007 sprawował mandat posła III kadencji z ramienia Unii Wolności, IV i V kadencji z ramienia Platformy Obywatelskiej. W Sejmie pełnił funkcje przewodniczącego sejmowej Komisji Gospodarki oraz wiceprzewodniczącego sejmowej Komisji Małych i Średnich Przedsiębiorstw. Był również m.in. członkiem Rady Turystyki przy Ministrze Gospodarki, wieloletnim przewodniczącym Rady Programowej Wielkopolskiej Wystawy Małych i Średnich Przedsiębiorstw oraz członkiem Kapituły Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP, członkiem Rady Ochrony Pracy. W wyborach parlamentarnych w 2007 po raz czwarty został posłem, otrzymując w okręgu pilskim 57 343 głosów. 20 listopada 2007 został sekretarzem stanu w Ministerstwie Gospodarki. 7 października 2009 podał się do dymisji[1], został odwołany formalnie 20 października tego samego roku. W wyborach do Sejmu w 2011 z powodzeniem ubiegał się o reelekcję, dostał 45 764 głosy[2].

Należał do Ruchu Obywatelskiego Akcja Demokratyczna, Unii Demokratycznej i Unii Wolności. Od 2001 działa w Platformie Obywatelskiej. W gabinecie cieni PO został rzecznikiem ds. gospodarki. Jest członkiem Konwentu Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Pile, a także wielu organizacji pozarządowych m.in. Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Rzetelnego Biznesu „Solidny Partner”, Klubu Polskiej Rady Biznesu, czy Pilskiej Izby Gospodarczej. Piastuje również funkcję honorowego prezesa pierwszoligowego klubu siatkarskiego VKS „Joker”.

Nagrody i wyróżnienia[edytuj | edytuj kod]

Otrzymał wiele nagród i wyróżnień m.in.: jeden z dziesięciu najlepszych posłów IV kadencji według tygodnika „Polityka”; „Honorowy Ambasador Polskiego Biznesu” – tytuł Polskiego Klubu Biznesu; czterokrotnie „Człowiek Roku Wielkopolski Północnej”; „Dźwignia Gospodarki” – nagroda Naczelnej Organizacji Technicznej i Krajowej Izby Gospodarczej; Złoty Medal im. Jana Kilińskiego Związku Rzemiosła Polskiego; „Brylantowa Odznaka” Naczelnej Rady Zrzeszeń Handlu i Usług; „Bursztynowe Okno” – Polskiej Organizacji Turystyki; „Zasłużony dla Miasta i Gminy Szamocin” – Rada MiG Szamocin.

Przypisy

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]