Administrator (informatyka)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Administrator (potocznie admin) – informatyk zajmujący się zarządzaniem systemem informatycznym i odpowiadający za jego sprawne i ciągłe działanie. Wyróżnić można administratorów:

Zadania[edytuj | edytuj kod]

Do typowych zadań administratora należy nadzorowanie pracy powierzonych systemów, zarządzanie kontami i uprawnieniami użytkowników, konfiguracja systemów, instalowanie i aktualizacja oprogramowania, dbanie o bezpieczeństwo systemu i danych w systemach, nadzorowanie, wykrywanie i eliminowanie nieprawidłowości, asystowanie i współpraca z zewnętrznymi specjalistami przy pracach instalacyjnych, konfiguracyjnych i naprawczych, dbanie o porządek (dotyczy w szczególności forów internetowych) itp. Ważnym elementem jest też tworzenie dobrej dokumentacji zmian wprowadzanych w systemach.

Ze względu na zakres obowiązków, specjalistyczna wiedza typowego administratora może wykraczać poza znajomość administracji powierzonego mu oprogramowania lub sieci, i dotyczyć pogranicza takich kategorii jak m.in.: elektronika, znajomość wielu różnych języków programowania, kryptografia i kryptoanaliza.

Z racji wykonywanych obowiązków i dostępu do danych wrażliwych administrator w swojej pracy powinien kierować się zasadami zgodnymi z etyką i obowiązującym prawem telekomunikacyjnym[1].

Uprawnienia[edytuj | edytuj kod]

Aby móc pełnić swoje funkcje administrator zwykle posiada w danym systemie konto o najwyższych uprawnieniach. Przeważnie administrator nie zna haseł zwykłych użytkowników, ale ma możliwość ich zmiany. Może też zwykłym użytkownikom nadawać oraz odbierać poszczególne uprawnienia. W zależności od systemu operacyjnego lub aplikacji oraz metody uwierzytelniania są sytuacje, w których nawet administrator nie posiada wiedzy o konkretnym haśle lub mechanizm nie pozwala mu go zmienić. Może za to je zresetować, aby użytkownik sam mógł je zmienić. W niektórych systemach operacyjnych nawet administrator nie może zmienić właściciela plików. Może za to przejąć na własność pliki innego użytkownika lub dać takie uprawnienia innemu użytkownikowi.

Z racji powierzonych funkcji administrator z przyczyn technicznych może nie występować sam, ale mieć także swoich pomocników-asystentów. W zależności od funkcji i nazwy głównego administratora, mogą się oni nazywać moderatorami, operatorami, half-opami (jeśli np. główny administrator nazywa się "operatorem"), w przypadku poszczególnych skryptów forów np. junior administratorami, lub też właśnie administratorami (wtedy sam administrator nazywany jest np. "super administratorem"), i posiadają szereg przydzielonych uprawnień dobranych pod kątem specyficznych zadań do wykonania (np. tylko i wyłącznie moderowanie postów na forum, możliwość usuwania użytkowników z kanału IRC lub czat bez możliwości nadawania innym osobom uprawnień).

Nazwy[edytuj | edytuj kod]

W systemach typu Unix konto administratora nazywa się root. W systemach typu BBS administrator nazywa się SysOp.

Postrzeganie funkcji administratora[edytuj | edytuj kod]

Niestety w polskich realiach przeważnie z powodów ekonomicznych w większości małych i średnich firm pracodawca tworzy tylko jedno takie stanowisko w danym zakładzie pracy. Taka osoba typu "administrator od wszystkiego" może być w efekcie przepracowana. Zajmuje się wtedy czynnościami najbardziej potrzebnymi na daną chwilę wykonując w żargonie tzw. "gaszenie pożarów". Może zaniedbywać wtedy swoje mniej widoczne przez użytkowników obowiązki, np. tworzenie dokumentacji. Z czasem może to w efekcie wywołać katastrofalne skutki w działalności firmy, które nie zostaną zauważone do czasu pierwszej, poważnej awarii.

Administratorzy mogą cierpieć na tzw. "syndrom administratora". Głównym powodem jego powstawania może być:

  • przepracowanie i nadmiar obowiązków
  • poczucie niewidoczności pracy administratora, tzw. postrzeganie negatywne przez otoczenie w momencie awarii. Do momentu awarii administrator tak jakby nie istnieje, ponieważ wszystko działa prawidłowo
  • bagatelizowanie powierzonej funkcji administratora przez pracodawcę
  • poczucie, że osoby z którymi pracuje lub, którym pomaga nie potrafią się uczyć lub ignorują jego polecenia
  • poczucie wyższości z racji powierzonej pozornej władzy nad użytkownikami
  • problemy z własnym ego i predyspozycje osobowości danej osoby do megalomanii

Możliwe objawy "syndromu administratora":

  • wywyższanie się
  • tendencja do bagatelizowania problemów użytkowników
  • złośliwe działania sprzeczne z prawem lub zasadami etyki

Sami administratorzy często określają swoją pracę jako niewdzięczną. Szczególnie ci, którzy nie są hobbystami lub nie mają powołania do tego wymagającego zawodu. Administratorzy są też postrzegani przez użytkowników jako "technicy magicy". Kiedy zjawiają się rozwiązać problem, znika on samoczynnie zanim administrator przystąpi do pracy. Istnieje wiele anegdot i dowcipów o administratorach. Najpopularniejsze to zbiór opowiadań pt. "Pieprzony Operator z Piekła Rodem" (ang. BOFH), komiks Dilbert oraz cztero-sezonowy angielski serial "Technicy-magicy" (ang. The IT Crowd).

Przypisy

Wikiquote-logo.svg
Zobacz w Wikicytatach kolekcję cytatów
o administratorze