Administratorzy Terytorium Północnego

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Administrator Terytorium Północnego
Administrator of the Northern Territory
Stanowisko
Państwo  Australia
Terytorium  Terytorium Północne
Data utworzenia 1846
Pierwszy administrator Charles Augustus FitzRoy
Obecny administrator Sally Thomas
Obecny od 31 października 2011
Siedziba Government House, Darwin)
Commons Multimedia w Wikimedia Commons
Terytorium Północne
Godło Terytorium Północnego
Ten artykuł jest częścią serii:
Polityka
Terytorium Północnego
Government House w Darwin, siedziba administratorów
Pierwszy administrator, Charles Fitzroy
Boyle Finnis (1864-70)

Administrator Terytorium Północnego (Administrator of the Northern Territory) - formalnie najwyższy urząd we władzy wykonawczej Terytorium Północnego w Australii. W praktyce administratorzy przestali kierować administracją Terytorium w roku 1979, kiedy uzyskało ono stopień samodzielności porównywalny z sześcioma australijskimi stanami. Od tego czasu administrator pełni rolę analogiczną do tej, jaką w stanach wypełniają ich gubernatorzy. Posiada bardzo szerokie kompetencje - m.in. powołuje premiera, rozpisuje wybory do regionalnego parlamentu, a także podpisuje jego ustawy. W praktyce administrator zawsze mianuje szefem rządu lidera większości w parlamencie, a następnie korzysta ze swych prerogatyw jedynie na jego wniosek.

Najważniejsza różnica między administratorem a gubernatorami stanowymi podlega na nieco odmiennym statusie konstytucyjnym. Gubernatorzy uważani są za osobistych przedstawicieli królowej Australii, zaś władze federalne Australii w ogóle nie biorą udziału w ich powoływaniu. Inaczej jest w przypadku Terytorium Północnego, które formalnie wciąż pozostaje terytorium federalnym. Z tego względu nie ma własnego gubernatora, lecz - czysto teoretycznie - rozciągają się na nie kompetencje gubernatora generalnego Australii. To właśnie gubernator generalny - działając na wniosek rządu federalnego - powołuje administratora jako swego przedstawiciela. Decyzja o wskazaniu kandydata podejmowana przez rząd Terytorium - choć faktycznie ma rozstrzygające znaczenie - formalnie jest tylko rekomendacją dla rządu federalnego i gubernatora generalnego.

Lista administratorów[edytuj | edytuj kod]

Z ramienia Australii Południowej[edytuj | edytuj kod]

W latach 1846-1912 Terytorium Północne stanowiło część Australii Południowej. Urzędnik kierujący jego administracją nosił wówczas tytuł rezydenta rządowego (Government Resident).

Z ramienia Związku Australijskiego[edytuj | edytuj kod]

W 1912 Terytorium Północne stało się terytorium federalnym, podlegającym władzom w Canberze.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]