Adolf Cambridge

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Adolf Karol Aleksander Albert Edward Jerzy Filip Ludwik Teck
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

13 sierpnia 1868
Londyn

Data i miejsce śmierci

23 października 1927
Shrewsbury

Ojciec

Franciszek

Matka

Maria Adelajda Hanowerska

Żona

Małgorzata Grosvenor

Dzieci

Jerzy, Maria, Helena (1899-1969), Fryderyk (1907-1940)

Adolf Karol Aleksander Albert Edward Jerzy Filip Ludwik Teck (ur. 13 sierpnia 1868 w Londynie, zm. 23 października 1927 w Shrewsbury) – brytyjski arystokrata, książę Teck, członek Brytyjskiej rodziny Królewskiej, 1. markiz Cambridge.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Syn księcia Franciszka i księżniczki Marii Adelajdy. Jego dziadkami byli książę Aleksander Wirtemberski i hrabina Claudine Rhédey von Kis-Rhéde, oraz Adolf Hanowerski, książę Cambridge i Augusta Wilhelmina Heska.

Uczęszczał do Wellington College, w wieku 19 lat rozpoczął naukę w Royal Military Academy Sandhurst. Tak jak ojciec oraz dziadkowie poświęcił się karierze wojskowej. Po ślubie swojej siostry Marii z księciem Jerzym stał się członkiem rodziny królewskiej.

12 grudnia 1894 roku ożenił się z Małgorzatą Grosvenor, córką Hugh Lupus Grosvenor, księcia Westminster. Para miała czwórkę dzieci:

W 1897 roku zostaje Kawalerem Krzyża Komandorskiego Orderu Wiktoriańskiego.

W styczniu 1900 roku umarł ojciec Adolfa. Odziedziczył on po nim tytuł księcia Teck. Otrzymał również Wielki Krzyż Orderu Wiktoriańskiego.

Jego oddział walczył w czasie II wojny burskiej. Między 1904 a 1910 rokiem był attaché wojskowym w Wiedniu. W 1911 roku otrzymał Order Łaźni.

W momencie wybuchu wojny powrócił do czynnej służby, pracował w ministerstwie wojny. Jego szwagier, król Jerzy V zdecydował się wobec złego nastawienia poddanych do wszystkiego, co niemieckie, na zmianę nazwiska rodowego z Sachsen-Coburg-Gotha na Windsor, zrezygnował również ze wszystkich niemieckich tytułów. W ślady króla poszli wszyscy pozostali książęta, w tym również książęta Teck. Adolf zrezygnował z tytułu księcia Teck i przyjął po swojej matce nazwisko Cambridge, szwagier uczynił go za to markizem Cambridge.