Adopcja serca

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Adopcja Serca (Adopcja na odległość, Adopcja Miłości) – forma pomocy ubogim dzieciom (najczęściej z krajów Trzeciego Świata), która służy tworzeniu partnerstwa między nimi a ofiarodawcami (rodzinami, osobami indywidualnymi, czy grupami osób takimi jak grupa parafialna, czy klasa szkolna). Darczyńcy – osoby fizyczne bądź firmy – deklarują się, podpisując umowę o przyjęciu pod opiekę dziecka lub dzieci. Opieka ma formę comiesięcznych opłat (zwykle 15-20 dolarów) na wyżywienie, odzież, kształcenie, ochronę zdrowia i inne potrzeby dzieci. Najczęściej są to sieroty, wychowywane przez dalszą rodzinę lub ludzi obcych (nierzadko wdowy), którzy jednak – sami mając kilkoro dzieci – bez pomocy finansowej z Europy lub Ameryki nie byliby w stanie zapewnić im wykształcenia. Adopcja Serca obejmuje też dzieci pokrzywdzone przez los, które w inny sposób nie mogłyby otrzymać wykształcenia, np. dzieci osób dotkniętych trądem, ofiary Tsunami.

Opłaty wprowadzane są na minimum rok. W przypadku gdy osoba indywidualna lub firma zadeklarowała wpłaty kwot niższych niż koszt utrzymania jednego dziecka, dziecko to posiadać może więcej niż jednego „rodzica adopcyjnego”. Ideą jest poprawienie warunków rozwoju i polepszenia startu życiowego osieroconych dzieci w krajach Trzeciego Świata. Rodzice nie mają bezpośredniego kontaktu z dziećmi, choć zazwyczaj istnieje możliwość nawiązania kontaktu korespondencyjnego. Odbywa się to wówczas za pośrednictwem organizacji, które organizują akcję Adopcji Serca.

W Polsce tą formą pomocy zajmują się ruchy katolickie (Ruch Solidarności z Ubogimi Trzeciego Świata MAITRI) w tym (Stowarzyszenie Wymiany i Pojednania), zakony (księża pallotyni, salezjanie siostry karmelitanki), instytuty świeckie (Sekretariat Misyjny Jeevodaya należący do Instytutu Prymasa Wyszyńskiego, organizacje kościelne Caritas), stowarzyszenia (Salezjański Wolontariat Misyjny "Młodzi Światu"). Wspierają one dzieci m.in. z Rwandy, Burundi, Demokratycznej Republiki Konga, Kamerunu, Sudanu, Boliwii, Indii, Sri Lanki, Indonezji, Tajlandii, Tanzanii.

Jan Paweł II, Evangelium Vitae: "Szczególnie wymownym znakiem solidarności między rodzinami jest adopcja. Wśród różnych form adopcji warto zalecić także adopcję na odległość. Ten typ adopcji nie łączy się z koniecznością wyrwania dzieci z naturalnego środowiska".

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

 • Sekretariat Misyjny Jeevodaya - organizuje Adocję Serca w ośrodku rehabilitacji trędowatych w Jeevodaya (Indie), który prowadzi polska lekarka, Helena Pyz; akcja ta była - obok działalności organizacji zachodnich - jednym ze źródeł inspiracji dla Adopcji Serca, zorganizowanej przez Ruch Maitri.
 • Adopcja Serca Ruchu Maitri - obejmuje dzieci w Afryce Środkowej (Rwanda, Burundi, D.R. Kogo), Kamerunie, Sudanie i Boliwii. Pierwsza na szerszą skalę zakrojona akcja w tej formie w Polsce, z której czerpały wzory inne podobne akcje (prócz Sekretariatu Misyjnego Jeevodaya, który działał już wcześniej, aczkolwiek na niewielką skalę i bez większego rozgłosu), zorganizowana przy współpracy z Księżmi Pallotynami w Rwandzie.
 • Stowarzyszenie Wymiany i Pojednania - prowadzi Adopcję Serca w Kamerunie, Rwadzie, Kongo Demokratycznym, oraz projekty towarzyszące.
 • Pallotyńska Adopcja Serca - wywodzi się z Adopcji Serca Ruchu Maitri, od którego Księża Pallotyni przejęli odpowiedzialność za zbieranie funduszy i administrację związaną ze wspieraniem części dzieci, które znajdowały się w Rwandzie i D.R. Kongo pod ich opieką.
 • Adopcja Miłości - prowadzona przez Salezjański Wolontariat Misyjny "Młodzi Światu".
 • Adopcja Serca w Tanzanii i Kamerunie oraz inne projekty pomocowe - działania prowadzone przez Fundację Mają Przyszłość, jako działania pożytku publicznego i zbiórki zatwierdzone przez właściwego Ministra. Fundacja zrzesza osoby chcące zrealizować swój lub fundacyjny pomysł na akcje dobroczynne - opiera się o działania wolontariuszy, co pozwala na przekazywanie na realizacje celów maksymalną wartość zebranych i podarowanych środków, a za ważny cel stawiamy sobie stały kontakt Rodzica Adopcyjnego z Podopiecznym w Afryce. Prowadzone są także akcje charytatywne, koncerty, eventy oraz aukcje Allegro. Drugim nurtem działań , poza pomocą dzieciom Afryki, są akcje dla dzieci chorych i niepełnosprawnych w Polsce.
 • Adopcja na odległość - organizowana przez Salezjański Ośrodek Misyjny.
 • Adopcja Serca dzieci w Kamerunie - adopcja organizowana przez misjonarza Fidei Donum, ks.Mirosława Bujaka oraz przez siostry pallotynki.
 • Akcja "Watoto" - organizowana przez fundację "Watoto - Dzieci Afryki" ("watoto" w języku suahili znaczy "dzieci") we współpracy z Siostrami Dominikankami (w Kamerunie oraz Republice Buriacji - części Federacji Rosyjskiej), Siostrami Franciszkankami Służebnicami Krzyża (w Rwandzie), Siostrami Służkami Najświętszej Maryi Panny Niepokalanej (w D.R. Konga i Rwandzie) oraz z Ojcami Marianami (w Rwandzie); priorytetem programu "Watoto" jest edukacja dzieci i młodzieży (również młodzieży pełnoletniej - w przypadku studentów, starszych licealistów oraz osób niepełnosprawnych); ważną częścią programu jest również walka z głodem i chorobą głodową (akcje "Bilet do Stacji Życie" oraz "Dożywianie") oraz finansowanie trwałych inwestycji na rzecz lokalnych społeczności lub grup w szczególnie trudnej sytuacji (np. budowa szpitalika dla dzieci cierpiących na chorobę głodową, budowa i wyposażenie szkoły podstawowej, wyposażenie ośrodka zdrowia...).
 • Nyatri - Fundacja Pomocy Dzieciom Tybetu - pomoc w kształceniu i utrzymaniu ubogich dzieci tybetańskich z domu dziecka Bon Children’s Home (BCH) w Dolanji w Indiach.
 • Adopcja Serca - Serce dla Afryki - strona poświęcona opiece na odległość nad dziećmi z różnych misji, placówek, organizacji. Coraz więcej osób z całego świata, głównie jednak z Polski włącza się do społeczności "rodziców adopcyjnych na odległość". Dla tych dzieci to jedyna szansa na wyjście z kręgu biedy a dla nas ogromna radość z niesienia pomocy. Tutaj znajdują się informacje o placówkach prowadzących program “adopcja serca” w Afryce i krajach III świata, gdzie dzieci czekają na adopcję, czyli wsparcie, niezbędne aby mogły choć raz dziennie zjeść wartościowy posiłek i zdobyć wykształcenie. Można także wziąć udział w wysyłce "wspólnej paczki", wesprzeć akcje (zakładka PILNE) lub pomóc wypromować ten sposób pomocy dołączając się do fanpage Adopcja Serca na Facebooku