Adrianna Górska de Montaut

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Adrianna Górska de Montaut
Adrienne Gorska de Montaut
Data i miejsce urodzenia 1899
Moskwa
Data i miejsce śmierci 1969
Beaulieu-sur-Mer
Zawód architekt

Adrienne Gorska de Montaut (ur. 1899 w Moskwie, zm. 1969 w Beaulieu-sur-Mer) – francuska architekt polskiego pochodzenia.

Biografia[edytuj | edytuj kod]

Urodziła się jako Adrianna Gurwik-Górska. Była siostrą Tamary Łembickiej, córką adwokata Borysa Gurwik-Górskiego, rosyjskiego Żyda[1][2][3] i Malwiny z domu Dekler, pochodzącej z zamożnej i wpływowej polskiej rodziny.

W 1919 razem z rodzicami wyjechała do Paryża, gdzie rozpoczęła studia w École Speciale d'Architecture w pracowni Roberta Mallet-Stevensa. W 1922 zasiadała w komisji kwalifikującej prace do wystawy Salonu Jesiennego, dzięki czemu udało się jej dopuścić do wystawienia prac siostry. W momencie ukończenia studiów w 1924 była jedną z niewielu kobiet posiadających dyplom architekta. Jedną z jej pierwszych prac było zaprojektowanie domu i pracowni Tamary Łempickiej. W 1932 została członkiem Union des artistes moderne.

Na początku lat 30., Adrianna Górska rozpoczęła pracę w firmie architektonicznej Molinié i Nicot, gdzie poznała architekta Pierre'a de Montaut, z którym w 1934 wzięła ślub. Małżonkowie zawarli kontrakt z firmą Cinéac Group na zaprojektowanie wnętrz kin należących do tej firmy. W 1937 zaprojektowała polski pawilon wystawowy na wystawę Exposition spécialisée de 1937. Latem 1939 razem z mężem przyjechała do Polski, gdzie mieli zaprojektować sale kinowe dla Pathé Natan. Do wykonania tych prac nie doszło, ponieważ w obliczu wybuchu wojny para powróciła w sierpniu 1939 do Paryża. Od tego czasu Adrianna Górska zrezygnowała z pracy architekta.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Pierre de Montaut et Adrienne Gorska, Vingt salles de cinéma, préface de Germaine Kellerson, Société française d'éditions, 1937

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]