Afrikaner Weerstandsbeweging

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Afrikaner Weerstandsbeweging
Three sevens.svg
Lider Steyn van Ronge
Data założenia 7 lipca 1973
Adres siedziby Ventersdorp, Republika Południowej Afryki Republika Południowej Afryki
Deklarowana
ideologia polityczna
biały separatyzm, nacjonalizm afrykanerski, neonazizm
Liczba członków około 15 000 (dane organizacyjne) bądź 5000 (dane poza organizacyjne)
http://www.awb.co.za/
Działacze AWB

Afrikaner Weerstandsbeweging (AWB, ang. Afrikaner Resistance Movement, pol. Afrykanerski Ruch Oporu) – neonazistowska[1][2] grupa polityczna i paramilitarna z RPA. Jej członkowie opowiadają się za przywróceniem niepodległego państwa burskiego ("Boerestaat"). Za granicą zyskali rozgłos głównie jako ruch rasistowski i promujący supremację białych.

AWB powstał w 1973 w Heidelbergu (mieście położonym na południe od Johannesburga). Jego założycielem został były policjant Eugène Terre'Blanche. W okresie apartheidu ruch liczył kilka tysięcy członków, którzy gwałtownie protestowali przeciwko znoszeniu segregacji rasowej i liberalizacji prawa w tym względzie. W latach 80. notowano wielokrotnie przypadki atakowania "niebiałych" przez AWB.

W 1994 AWB zyskała międzynarodowy rozgłos podczas puczu w bantustanie Bophuthatswana. Była to próba obrony dyktatorskiego rządu Lucasa Mangope, który sprzeciwiał się włączeniu Bophuthatswany z powrotem do RPA i przeprowadzeniu wolnych (wielorasowych) wyborów. Doszło wtedy do całkowitej kompromitacji AWB, której bojówkarze na oczach kamer strzelali do niewinnych cywilów na ulicach. Także policja dopuściła się brutalnej akcji w stosunku do AWB, dobijając trzech jej rannych członków – zabójstwo to zostało sfilmowane i pokazane na całym świecie[potrzebne źródło].

W 1997 przywódca grupy – Eugène Terre'Blanche został skazany na 6 lat za zaatakowanie pracownika stacji benzynowej. W 2004 opuścił więzienie po odsiedzeniu 3 lat. 3 kwietnia 2010 roku dwaj czarnoskórzy robotnicy rolni śmiertelnie pobili go w czasie snu, bijąc go rurami i maczetami na jego farmie na północy RPA[3].

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]