Agata Niewiarowska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Agata Maria Niewiarowska
Data urodzenia

16 czerwca 1952

Zawód, zajęcie

romanistka, menedżerka

Alma Mater

Uniwersytet Warszawski

Odznaczenia
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski

Agata Maria Niewiarowska (ur. 16 czerwca 1952) – polska romanistka, menedżerka, działaczka opozycji demokratycznej w PRL.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Ukończyła studia na Wydziale Neofilologii (w Instytucie Romanistyki) Uniwersytetu Warszawskiego, po którego ukończeniu pracowała jako asystentka w tym instytucie. W latach 1984–1985 przebywała na stypendium w Paryżu.

W latach 1982–1987 pracowała w redakcji Tygodnika „Mazowsze”[1]. Zajmowała się organizacją przeprowadzek redakcji (która co tydzień pracowała w nowym lokalu), umawianiem nowych adresów, była kierowcą redaktorki naczelnej Tygodnika Heleny Łuczywo. W ramach pracy redakcyjnej odbierała informacje spływające z różnych regionów, przygotowywała notki informacyjne, zamawiała i odbierała większe teksty od zewnętrznych autorów[2]. W czasie pobytu na stypendium we Francji zorganizowała transporty maszyn dla Tygodnika Mazowsze i struktur związanych z Tygodnikiem. Wspólnie z Tadeuszem Winkowskim i Anne Poly zorganizowała magazyn części zamiennych oraz bazę danych na temat części offsetowych maszyn biurowych. Wspólnie z Anne Poly koordynowała działania związane z produkcją filmu zrealizowanego przez Marcela Łozińskiego na temat drugiego obiegu w Polsce[2].

Po 1989 realizowała wiele przedsięwzięć związanych z działalnością grupy Prószyński i S-ka, w której jej mąż był wspólnikiem. Była jednym z pierwszych współpracowników Radia Zet. W marcu 1992 rozpoczęła wydawanie pisma dla przedszkolaków „Bęc”, będącego polską wersją francuskiego „Pomme d'Api”, była redaktorką naczelną miesięcznika Już Czytam (1993–1998). Obecnie jest właścicielką spółki Baj-Pros Sp. z o.o.

Order[edytuj | edytuj kod]

31 sierpnia 2013 prezydent Bronisław Komorowski odznaczył Agatę Niewiarowską Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce[3].

Życie rodzinne[edytuj | edytuj kod]

Agata Niewiarowska jest córką Stefana Niewiarowskiego, profesora biochemii na Temple University w Filadelfii zmarłego w 2001. Ma dwoje dzieci ze związku z Tadeuszem Winkowskim.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Jarosław Szarek: Hasło „Tygodnik Mazowsze” w Encyklopedii Solidarności. [dostęp 2013-08-31].
  2. a b Agata Niewiarowska: Pomoc dla Tygodnika Mazowsze. [dostęp 2013-08-31].
  3. Odznaczenia w 33. rocznicę Porozumień Sierpniowych. prezydent.pl, 2013-08-31. [dostęp 2013-08-31].