Age of Empires III

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Age of Empires III
Producent Ensemble Studios
Wydawca Microsoft
Dystrybutor CD Projekt
Licencja EULA
Aktualna wersja Windows – 1.14
Mac OS X – 1.0.5
N-Gage – 1.5.2
Windows Mobile – 1.0
Data wydania Am.Płn.: 18 października 2005
EU: 4 listopada 2005
PL: 1 grudnia 2005
Gatunek RTS
Tryby gry Gra jednoosobowa,Gra wieloosobowa
Wymagania sprzętowe
Platforma PC (standardowo Windows XP ; Windows 7 ;Windows Vista ; istnieje możliwość instalacji na Windows 2000), Macintosh
Nośniki 3CD + CD Audio
Wymagania

Procesor Pentium IV 1.4 GHz lub kompatybilny , 256 MB RAM, 2 GB HDD, Karta graficzna z co najmniej 64 MB RAM i obsługą T&L DirectX 9.0c

Kontrolery mysz, klawiatura

Age of Empires III – trzecia część serii gier strategicznych Age of Empires. Gra została stworzona przez firmę Ensemble Studios i wydana przez Microsoft 18 października 2005 w Ameryce Północnej i 4 listopada 2005 w Europie oraz 1 grudnia 2005 w Polsce.

W porównaniu do poprzednich części Age of Empires, grafika jest trójwymiarowa i bazuje na doświadczeniach studia zdobytych podczas tworzenia gry Age of Mythology.

Gra opowiada o podbojach europejskich w Ameryce. Po raz pierwszy w serii broń palna jest cały czas dostępna, w poprzednich częściach jej odkrycie było możliwe dopiero tuż przed końcem gry. Mimo to dostępnych jest też wiele jednostek walczących bronią białą.

Zmiany[edytuj | edytuj kod]

W najnowszej serii dodano kilka elementów – Faktorie Handlowe, dzięki którym możliwe jest kontrolowanie szlaków handlowych lub zatrudnianie tubylców do walki.

Kolejną nowością są metropolie, czyli miasta macierzyste, z których w razie potrzeby sprowadza się: surowce, wojsko oraz ulepszenia.

W odróżnieniu od poprzednich części gry, gromadzi się trzy rodzaje zasobów: jedzenie, drewno i pieniądze, które zastępują złoto (w poprzednich częściach gromadziło się jeszcze kamień). Wieśniacy nie muszą już odnosić zdobytych zasobów do specjalnych budynków. Nie ma także funkcji dostępnej w Age of Mythology: The Titans, która umożliwiała ciągłe automatyczne budowanie jednostek, dopóki wystarczało zasobów.

Zmiany w stosunku do Age of Empires II:

 • jednostka może być dodana tylko do jednej grupy szybkiego wyboru
 • brak ręcznego sterowania blokowania bram (jeśli nasza jednostka stoi przy bramie, zostanie ona otwarta)
 • drzewa padają po ścięciu i momentalnie znikają
 • piechota nie może stacjonować w budynkach

W grze możemy wybrać jedną z ośmiu nacji:

 • Hiszpanie
 • Brytyjczycy
 • Francuzi
 • Portugalczycy
 • Rosjanie
 • Turcy
 • Niemcy
 • Holendrzy

Charakterystyki Cywilizacji[edytuj | edytuj kod]

Brytyjczycy:
Unikatowe Jednostki: Łucznicy, Działo Rakietowe
Dzięki rezydencjom, zwiększa się limit populacji, ale również powstają osadnicy. Jest to jedna z ciekawszych cywilizacji pod względem wojska. Łucznicy to droga jednostka, ale bardzo skuteczna, a muszkieterowie i husarzy skutecznie uzupełniają armię.

Francuzi:
Unikatowe Jednostki: Goniec Leśny, Kirasjer
Jest to bardzo silna cywilizacja, ma jedną z najpotężniejszych kawalerii, a ich osadnicy (zwani leśnymi gońcami) szybciej pozyskują surowce i mogą być wykorzystywani jako lekka piechota, jednak kosztują więcej. Ulepszenia są też dawane Indianom, dzięki temu, sojusze z nimi są bardzo potężne.

Hiszpanie
Unikatowe Jednostki: Tarczownik, Lansjer, Pies Bojowy
Na początku gry odkrywca może łatwiej zdobywać skarby, dzięki swym psom bojowym. Jest to nacja która skoncentrowała swoje siły w walce bronią białą, wszystkie ich jednostki unikatowe walczą wręcz (m.in. Tarczownik). Z Metropolii wszystkie ulepszenia przybywają szybciej, a w dodatku większa z nich jest unikatowa.

Holendrzy
Unikatowe Jednostki: Fleut, Rajtar, Wysłannik
Osadnicy Holendrów powstają za monety, a ich banki produkują nieskończoną liczbę tego surowca. Wysłannik, unikatowa jednostka, jest tanią jednostką rozpoznawczą dostępną od samego początku gry.

Niemcy:
Unikatowe Jednostki: Wóz Osadniczy, Ułan, Doppelsoldner
Dzięki Wozom osadniczym, które robią za dwóch osadników gospodarka może się szybciej rozwijać, ale ich strata jest kosztowna, ponieważ są przysyłani tylko z metropolii. Ułani, ich jednostka unikatowa jest przysyłana z każdym transportem, a najemnicy są wcześniej dostępni.

Portugalczycy
Unikatowe Jednostki: Caçadore, Organki
Portugalia to bardzo silna nacja, silni harcownicy (Caçador), bardzo skuteczna armata przeciw piechocie (Działo Organowe) i najsilniejsi Dragoni w grze. Odkrywca w dodatku posiada umiejętność "luneta" dzięki czemu, może odkrywać dowolny fragment mapy co jakiś czas. Portugalczycy nie muszą się zbytnio martwić o ratusz, ponieważ przy awansie do następnej epoki dostają darmowy kryty wóz.

Rosjanie:
Unikatowe jednostki: Strzelec, Kozak, Oprychnik
Rosjanie produkują jednostki (w tym osadników) grupowo, dzięki temu wszystkie jednostki są tańsze. Piechota jest szkolona w budynku o nazwie "Blokhauz" który nie tylko szkoli, ale zarazem spełnia rolę posterunku. Rosjanie mają tanie, szybko produkujące się jednostki, dzięki czemu mogą zasypać przeciwnika w krótkim czasie dużą ilością wojsk.

Turcy:
Unikatowe Jednostki: Wielka Artyleria, Działo Abus, Janczar, Spahis
Jedyna cywilizacja w Age of Empires która produkuje cały czas nowych osadników, dzięki czemu nie musisz wydawać dodatkowej żywności. Mają tylko jedną jednostkę piechoty (Janczarów), za to mają Potężną Kawalerię i najwięcej jednostek Artylerii (wraz z najpotężniejszą jednostką artylerii w grze, Imperialną Bombardą). Większość z ich jednostek lądowych jest unikatowa.

Tubylcy[edytuj | edytuj kod]

W Age of Empires III dodano możliwość zawierania sojuszu z tubylcami. Na mapie jest zawsze przynajmniej jedna wioska tubylcza a każde plemię jest przydzielone do określonych map. Sojusz z tubylcami daje korzyści, nowe jednostki (które nie są wliczane do limitu populacji) i ulepszenia. Występujące plemiona to: Aztekowie, Czirokezi, Inkowie, Irokezi, Karaibowie, Komancze, Kri, Lakotowie, Nootka, Seminole, Tupi.

Niektóre cywilizacje dzielą się cywilizacyjnymi bonusami z Indianami, np. Francuzi. Dzięki współpracy Indianie są silniejsi i bardziej zabójczy. Oczywiście dalej mówią swoim językiem i nie przejmują np. francuskiego od Francuzów.

Dodatki[edytuj | edytuj kod]

Age of Empires III: The WarChiefs to pierwszy dodatek do gry. Zawiera trzy nowe nacje: Azteków, Siuksów oraz Irokezów; rozbudowuje kampanię dla jednego gracza składającą się z 2 aktów. Nacje europejskie mają dostępne nowe jednostki ("Konna artyleria, Szpieg, Petarda, Fizylier, Elmetei, Ninja, Bombarda Li`L"). Wprowadzono tryb rewolucji – w IV erze można się zbuntować, wtedy ratusz produkuje Milicje kolonialną, oraz dostępne są nowe jednostki (Kartaczownica Gatlinga i Pancernik).

Age of Empires III: The Asian Dynasties to drugi oficjalny dodatek do Age of Empiers III. Dodaje on do rozgrywki narody azjatyckie: Japonię, Chiny i Indie. Oficjalna polska premiera gry miała miejsce 10 grudnia 2007 roku.