Agencja Rynku Rolnego

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Radosław Szatkowski (prezes ARR, w środku) z Dariuszem Sapińskim (Mlekovita, pierwszy od lewej), Szczepan Szumowski (OSM Giżycko) i Katarzyną Gajownik (Królowa Mleka, po prawej) na otwarciu targów „Mleko-Expo” w Pałacu Kultury i Nauki, 6. listopada 2013r

Agencja Rynku Rolnego (ARR) – przedsiębiorstwo państwowe powstałe w czerwcu 1990 w celu realizowania interwencyjnej polityki państwa. Od 1 maja 2004 roku jest akredytowaną agencją płatniczą Unii Europejskiej i działa zgodnie z jej prawodawstwem. Zajmuje się realizowaniem niektórych zadań Wspólnej Polityki Rolnej m in.: promocją, dopłatą państwa do spożycia produktów mlecznych, monitorowaniem rynku biokomponentów i biopaliw ciekłych, dopłatami do prywatnego magazynowania produktów, gromadzeniem i administracją danych nt rynków rolnych i spożywczych.

Siedziba Agencji mieści się przy Nowym Świecie 6/12 w Warszawie. W skład Agencji wchodzi także szesnaście oddziałów terenowych. Aktualnie podstawami prawnymi jej działania są: Ustawa o Agencji Rynku Rolnego i organizacji niektórych rynków rolnych z 11 marca 2004 roku (tekst jednolity z 26 kwietnia 2012 r[1])] oraz Statut, który Agencji nadaje Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi w porozumieniu z Ministrem Finansów.

Prezesa Agencji powołuje Premier na wniosek Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w porozumieniu z Ministrem Finansów. Organem wykonawczym i zarządzającym Agencji jest Prezes który, kieruje jej działalnością przy pomocy od dwóch do czterech zastępców i dyrektorów oddziałów terenowych. Zastępców Prezesa Agencji powołuje i odwołuje, spośród osób należących do państwowego zasobu kadrowego, minister właściwy do spraw rynków rolnych.

Prezesi[edytuj | edytuj kod]

Wiceprezesi[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]