Agnieszka Romaszewska-Guzy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Agnieszka Romaszewska-Guzy
Agnieszka Romaszewska-Guzy za sceną w czasie koncertu "Solidarni z Białorusią" w Warszawie, 22 marca 2009 r.
Agnieszka Romaszewska-Guzy za sceną w czasie koncertu "Solidarni z Białorusią" w Warszawie, 22 marca 2009 r.
Data i miejsce urodzenia 15 stycznia 1962
Warszawa, Polska
Zawód Dziennikarka
Odznaczenia
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski
Wikicytaty Agnieszka Romaszewska-Guzy w Wikicytatach

Agnieszka Romaszewska-Guzy (ur. 15 stycznia 1962 w Warszawie) – polska dziennikarka prasowa i telewizyjna, dyrektor Biełsat TV, wiceprezes Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich[1].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Jest córką Zofii i Zbigniewa Romaszewskich.

Po wprowadzeniu stanu wojennego została internowana na pięć miesięcy. Do 1989 współpracowała z ruchem opozycyjnym, uczestniczyła m.in. w Ruchu Wolność i Pokój. W 1987 ukończyła studia na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego. Była rzecznikiem Ogólnopolskiego Komitetu Założycielskiego Niezależnego Zrzeszenia Studentów, a potem członkiem Krajowej Komisji Rewizyjnej NZS. Jej mąż Jarosław Guzy był pierwszym przewodniczącym NZS.

Podczas stypendium doktoranckiego w Stanach Zjednoczonych była stażystką w "The Washington Times", "The Washington Post" i w tygodniku "The New Republic". Od 1991 pracowała w "Życiu Warszawy". W 1992 została zatrudniona w Telewizji Polskiej, była szefem reporterów i zastępcą szefa Wiadomości TVP. Później zajmowała w TVP stanowiska reportera krajowego, wydawcy Wiadomości, a także m.in. wydawała katolicki magazyn informacyjny Czasy.

W 1999 powróciła do redakcji Wiadomości, relacjonowała wydarzenia na Bałkanach. Nakręciła sześć reportaży i filmów dokumentalnych, m.in. W cieniu KGB, Misjonarze, Towarzysze i przyjaciele, Cudza ojczyzna. W 2002 została zwolniona z TVP w związku z redukcją etatów, przywrócono ją decyzją zarządu w 2004. Do 2005 była reporterem międzynarodowym (m.in. na Białorusi i Ukrainie). Za swoją działalność dziennikarską została przez władze białoruskie wydalona z Białorusi z wieloletnim zakazem wjazdu do kraju.

Od 1998 do 2004 zasiadała w zarządzie głównym Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Działa w Stowarzyszeniu Centrum Edukacji Obywatelskiej Polska-Białoruś. W 2006 powołana na stanowisko zastępcy dyrektora TV Polonia ds. programowych, w 2007 została dyrektorem TV Polonia. Opracowała koncepcję stworzenia kanału tematycznego TVP, poświęconego tematyce białoruskiej. W 2007 została dyrektorem Biełsat TV. W marcu 2009 odwołana z tych funkcji przez p.o. prezesa TVP Piotra Farfała m.in. za publiczne podważanie decyzji zarządu TVP[2]. Decyzja p.o. prezesa TVP o usunięciu Agnieszki Romaszewskiej-Guzy z kierownictwa "Biełsat TV" przez wielu obserwatorów została nazwana "prezentem dla Łukaszenki"[3]. Pod naciskiem opinii społecznej oraz polskiego MSZ, który jest najważniejszym donatorem "Biełsat TV", po tygodniu została przywrócona na funkcję dyrektora "Biełsat TV"[4]. W 2010 została p.o. dyrektora oddziału TVP w Białymstoku[5].

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

W 2007 odznaczona przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Przypisy

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]