Akademia Morska w Gdyni

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Akademia Morska w Gdyni
Gdynia Maritime University
Akademia Morska w Gdyni
Data założenia 1920
Państwo  Polska
Adres ul. Morska 81–87
81–225 Gdynia
Liczba studentów 6 633[1]
Rektor prof. dr hab. Piotr Jędrzejowicz
Członkostwo IAMU
Położenie na mapie Gdyni
Mapa lokalizacyjna Gdyni
Akademia Morska w Gdyni
Akademia Morska w Gdyni
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Akademia Morska w Gdyni
Akademia Morska w Gdyni
Ziemia 54°31′35″N 18°30′42″E/54,526389 18,511667Na mapach: 54°31′35″N 18°30′42″E/54,526389 18,511667
Strona internetowa
Akademia Morska – Wydział Nawigacyjny w modernistycznym i zabytkowym Domu Żeglarza Polskiego z 1937 r. Architektura inspirowana formą statku autorstwa architektów Bohdana Damięckiego i Tadeusza Sieczkowskiego. Widok na reprezentacyjną fasadę nad basenem jachtowym imienia generała Mariusza Zaruskiego.
Akademia Morska – Wydział Nawigacyjny w Domu Żeglarza Polskiego przy Alei Jana Pawła II numer 3 w Gdyni. Widok na tylną elewację.

Akademia Morska w Gdyni – uczelnia kształcąca wysoko kwalifikowane kadry na potrzeby gospodarki morskiej, a w szczególności przyszłych oficerów marynarki handlowej – specjalistów w zakresie nawigacji i eksploatacji statków, eksploatacji siłowni okrętowych, elektroniki i elektrotechniki okrętowej, również eksploatacji portów i logistyki, eksploatacji lądowych systemów technicznych i remontów, specjalistów ds. gospodarki morskiej oraz kadr menadżerskich dla przedsiębiorstw lądowego zaplecza gospodarki morskiej.

Obecnie Akademia kształci w przewadze na kierunkach i specjalnościach typowo lądowych.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Uczelnia powstała w 1920 roku jako "wyższy zakład naukowy" – Szkoła Morska w Tczewie z dwoma wydziałami – Nawigacyjnym i Mechanicznym. Absolwenci mieli uprawnienia, jakie dawały studia wyższe. Ze względu na trwającą wojnę polsko-bolszewicką zajęcia dydaktyczne zainaugurowano dopiero 8 grudnia (dzień ten obchodzony jest jako Święto Szkoły). W roku 1921 podniesiono banderę na pierwszej jednostce szkolnej STS Lwów.

W 1930 szkołę przeniesiono do Gdyni, do nowo wybudowanego kompleksu budynków przy ul. Morskiej i zmieniono jej nazwę na Państwowa Szkoła Morska. W tym samym roku Lwów został wymieniony na nowy szkolny żaglowiec – Dar Pomorza. W 1938 roku powstał Wydział Transportu i Administracji Morskiej.

W czasie wojny szkoła prowadziła działalność w Anglii, w Southampton i Londynie.

Po wojnie wróciła do dawnej siedziby, jako szkoła średnia. W roku 1949 Wydział Nawigacyjny przeniesiono z Gdyni do Szczecina, tworząc tam Państwową Szkołę Morską w Szczecinie. W roku 1951 przekształcono Państwową Szkołę Morską w Gdyni w 5-letnie Technikum Morskie Mechaniczne i rozpoczęto przyjmowanie kandydatów z ukończoną szkołą podstawową (7 klas). Eksperyment ten nie zdał egzaminu, w 1954 Wydział Nawigacyjny przeniesiono na powrót do Gdyni do modernistycznego budynku Domu Żeglarza Polskiego (wybudowanego w 1937 roku) przy dzisiejszej ulicy Jana Pawła II 3 i zmieniono nazwę szkoły na Szkoła Morska. W 1954 roku na Wydziale Mechanicznym powołano klasę elektryków. W 1958 roku szkoła została przekształcona na pomaturalną szkołę techniczną z trzema wydziałami: Nawigacyjnym, Mechanicznym i Elektrycznym, wracając do nazwy Państwowa Szkoła Morska.

Decyzją władz państwowych w latach 1967-1968 włączono w skład Państwowej Szkoły Morskiej w Gdyni Państwową Szkołą Rybołówstwa Morskiego w Gdyni, ujednolicono strukturę obu szkół na wydziałową, taką jaka była w PSM, przeprowadzono odpowiednie działania w zakresie dostosowania kwalifikacji kadry wykładowców do wymogów prawnych obowiązujących w szkolnictwie wyższym i zatrudniono odpowiednio liczną kadrę o wyższych kwalifikacjach naukowych. W roku 1968 przekształcono Państwową Szkołę Morską w Gdyni w Wyższą Szkołę Morską w Gdyni [1]. Jako Wyższa Szkoła Morska (WSM) w Gdyni uczelnia rozpoczęła działalność dydaktyczną 1 października 1969 roku. W momencie przekształcenia PSM w WSM utworzono nieistniejący w okresie powojennym Wydział Administracyjny. W roku 1969 WSM dysponowała flotą statków szkolnych składającą się z 4 jednostek – s/v Daru Pomorza, m/s Horyzont, m/s Zenit i s/s Jan Turlejski, a od 1974 roku również statkiem szkolno-towarowym m/s Antoni Garnuszewski. W 1982 roku, na miejsce wycofanego z eksploatacji s/v Daru Pomorza do eksploatacji wszedł żaglowiec Dar Młodzieży, a w 2000 roku – statek szkoleniowo-badawczy MS Horyzont II.

W 2001 roku uczelnia otrzymała status akademii i nazwę Akademia Morska w Gdyni. Rektorami od tego czasu byli Piotr Przybyłowski (do 2002), Józef Lisowski (2002–2008), Romuald Cwiniewicz (2008–2012)[2] i Piotr Jędrzejowicz (od 2012).

Działalność naukowo-dydaktyczna[edytuj | edytuj kod]

Według stanu na 1 października 2005 roku w Akademii Morskiej zatrudnionych jest 390 nauczycieli akademickich, z których 71 posiada dyplomy morskie. Na uczelni jest zatrudnionych 79 profesorów zwyczajnych i nadzwyczajnych oraz 125 adiunktów.

Akademia kształci studentów w systemie stacjonarnym i niestacjonarnym, na poziomach inżynierskim, magisterskim, licencjackim i magisterskim uzupełniającym, których w roku akademickim 2004/2005 było ponad 8000.

Obecnie uczelnia daje możliwość podjęcia studiów na ośmiu kierunkach prowadzonych na czterech wydziałach:

Wszystkie wydziały mają uprawnienia do nadawania stopni naukowych doktora. Wydział Nawigacyjny uzyskał je jako ostatni 20 grudnia 2010[3].

Absolwenci uczelni otrzymują tytuł inżyniera lub magistra inżyniera. Studenci, którzy otrzymali kategorię "A" zdolności do służby wojskowej, odbywali do 2009 roku obowiązkowe, trwające 4 semestry szkolenie wojskowe oraz otrzymywali stopień mata i tytuł podchorążego. Obecnie Studium Wojskowe zostało wycofane z programu nauczania. Na podstawie dyplomu ukończenia Akademii, absolwenci specjalności morskich mają prawo ubiegać się w Urzędach Morskich o wydanie dyplomów np. oficera wachtowego, mechanika wachtowego itd..

Szkoła jest członkiem Międzynarodowego Stowarzyszenia Uczelni Morskich (IAMU).

Statki szkolne[edytuj | edytuj kod]

aktualne[edytuj | edytuj kod]

byłe[edytuj | edytuj kod]

Absolwenci[edytuj | edytuj kod]

Information icon.svg Z tym tematem związana jest kategoria: Absolwenci Akademii Morskiej w Gdyni.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. „Szkoły wyższe i ich finanse w 2011 r.”, s. 114, 2012. Główny Urząd Statystyczny. ISSN 1506-2163 (pol.). 
  2. Forum Akademickie
  3. Akademia Morska: Prawa doktoryzowania. [dostęp 2011-03-05].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]