Akademia Wychowania Fizycznego im. Bronisława Czecha w Krakowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
To jest stara wersja tej strony, edytowana przez Paweł Ziemian BOT (dyskusja | edycje) o 15:58, 18 sty 2018. Może się ona znacząco różnić od aktualnej wersji.
{{{nazwa}}}
{{{nazwa oryginalna}}}
University of Physical Education
{{{jednostka macierzysta}}}
Ilustracja
Główne wejście AWF, Kraków al.Jana Pawła II
Data założenia

1893/1950

Typ

{{{typ}}}

Patron

{{{patron}}}

Państwo

 Polska

Adres

al. Jana Pawła II 78
31-571 Kraków

Liczba studentów

3 990[1]

{{{stanowisko zarządzającego}}}

{{{zarządzający}}}

Członkostwo

Socrates-Erasmus

Położenie na mapie Krakowa
Mapa konturowa Krakowa
Brak współrzędnych
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}}
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski
Brak współrzędnych
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}}
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa konturowa województwa małopolskiego
Brak współrzędnych
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}}
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}|}
Strona internetowa
Aula AWF
Pomnik rektora AWF Stanisława Panka
Stadion AWF
AWF – Hala Sportowa
Akademiki AWF
Popiersie patrona

Akademia Wychowania Fizycznego im. Bronisława Czecha w Krakowieuczelnia publiczna utworzona w Krakowie w 1950 roku.

Historia

Powstanie Krakowskiej AWF jest związane z utworzonym w 1893 roku na Uniwersytecie Jagiellońskim, 2-letnim Kursem Naukowym dla Kandydatów na Nauczycieli Gimnastyki w Szkołach Średnich i Seminariach Nauczycielskich. Kurs był prowadzony nieopodal Wydziału Lekarskiego UJ. Został przekształcony w 1913 w 2-letnie Studium Wychowania Fizycznego, które poza kształceniem nauczycieli, organizowało wykłady i ćwiczenia praktyczne dla wszystkich słuchaczy uniwersytetu. Był to pierwsza taka instytucja uniwersyteckiego kształcenia nauczycieli wf w Polsce.

Kolejnym krokiem w celu uniwersyteckiego kształcenia nauczycieli wf było 3-letnie Studium Wychowania Fizycznego, utworzone w dwudziestoleciu międzywojennym w Polsce (1927) przy Wydziale Lekarskim UJ. W 1950 roku Studium zostało przekształcone w samodzielną Wyższą Szkołę Wychowania Fizycznego. Wprowadzone zostały też 4-letnie studia magisterskie (1954). W roku 1972 uczelni nadano nazwę: Akademia Wychowania Fizycznego, a niedługo po tym nadano jej imię Bronisława Czecha. Uczelnia w 1970 roku uzyskała prawa do nadawania stopnia doktora i stopień doktora habilitowanego w 1987.

Patron

Patronem krakowskiej AWF jest Bronisław Czech (1908-1944) – narciarz, trzykrotny olimpijczyk (1928 – 10 miejsce w kombinacji norweskiej, 1932 – 7 miejsce w kombinacji norweskiej, 1936 – 7 miejsce w sztafecie 4x10 km), absolwent CIWF w Warszawie (1934 r.), trener, wielki patriota. W okresie dwudziestolecia międzywojennego był jednym z najpopularniejszych sportowców Polski.

Wydziały i kierunki

Obecnie uczelnia kształci studentów na ośmiu kierunkach prowadzonych w ramach trzech wydziałów:

Dodatkowo w Uczelni funkcjonuje Centrum Edukacji Zawodowej AWF w Krakowie, które prowadzi studia podyplomowe oraz specjalizacje, kursy trenerskie i instruktorskie. Akademia prowadzi także studia doktoranckie (od roku akademickiego 1998/1999 na Wydziale Wychowania Fizycznego, a od 2008 roku istnieje możliwość otwarcia przewodu doktorskiego i obrony pracy doktorskiej również na Wydziale Rehabilitacji Ruchowej). Aktualnie studiuje na uczelni ok. 3550 studentów (wychowanie fizyczne – 1400 słuchaczy, turystyka i rekreacja – 1000 słuchaczy, rehabilitacja ruchowa – 1200 słuchaczy).

Władze uczelni

Dyrektorzy

Zastępcy dyrektora

  • 1927–1939 – prof. Jerzy Kaulbersz
  • 1945–1949 – dr Józef Figna
  • 1949–1950 – dr Jan Bugajski

Poczet rektorów

Rada Samorządu Studenckiego i organizacje przyuczelniane

Reprezentacją studentów jest Rada Uczelniana Samorządu Studenckiego, która koordynuje i organizuje działalność studentów. Zajmują się tym 4 Komisje Rady Samorządu oraz takie organizacje jak:

  • Zespół Pieśni i Tańca „Krakowiak” – działa przy Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie od roku 1972. Działalność zespołu prowadzona jest w dwóch sekcjach: baletowej i instrumentalnej. Program artystyczny obejmuje tańce narodowe oraz tańce i przyśpiewki z różnych regionów Polski. Członkami Zespołu są głównie studenci i absolwenci krakowskiej AWF.
  • Koło PTTK AWF – Koło Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego nr 6 przy AWF w Krakowie. Zostało reaktywowane w 1997 roku[2].
  • Akademicki Klub Narciarski „Gips”,
  • Sekcje Sportu Powszechnego w ramach Klubu AZS AWF – istniejąca od 1976 roku sekcja sportowa AZS działająca przy AWF w Krakowie wychowała wielu reprezentantów Polski, uczestników i medalistów mistrzostw świata i Igrzysk Olimpijskich[potrzebny przypis].
  • Biuro Karier – biuro wspomagające studentów w zakresie poszukiwania pracy, ofert praktyk, staży, warsztatów. Celem jest ułatwienie wejścia na rynek pracy studentom akademii.

Absolwenci

Zobacz też

Przypisy

  1. „Szkoły wyższe i ich finanse w 2011 r.”, s. 111, 2012. Główny Urząd Statystyczny. ISSN 1506-2163. (pol.). 
  2. Koło PTTK. AWF w Krakowie. [dostęp 2017-04-11].

Linki zewnętrzne