Akamai

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Akamai (haw. inteligentny, wyrafinowany) – jedna z większych firm na świecie zajmująca się przechowywaniem danych i przyśpieszeniem pracy w Internecie. Firma Akamai zarządza około 30% całego ruchu w Internecie[a]. Sieć ta umożliwia coraz większy rozwój oraz zwiększenie dostępności treści i usług oferowanych zarówno przez firmy jak i poszczególnych użytkowników. Najbardziej znanymi są World Wide Web oraz Content Delivery Network. Firma Akamai umożliwia modyfikację parametrów określających udostępniane jej klientom możliwości serwerów.

Firma Akamai posiada 147 000 serwerów[1] w 92 krajach na świecie. Do około 2900 klientów należą m.in. takie firmy jak: Yahoo!, Airbus, Audi, BMW, eBay, Apple, Philips, Red Bull, Logitech, Microsoft, Facebook.

Główna siedziba firmy Akamai znajduje się w Cambridge (Massachusetts) w USA, natomiast jej filia w Landkreis München w Niemczech. W listopadzie 2011 firma Akamai otworzyła swój oddział w Krakowie.

Historia i rozwój[edytuj | edytuj kod]

Firma Akamai została założona w kwietniu 1998 przez dwóch matematyków z Massachusetts Institute of Technology, Toma Leightona i Daniela M. Lewina, których wsparli Jonathan Seelig, Paul Sagan i George Conrades. W firmę Akamai zainwestowały takie firmy jak Apple czy Cisco Systems - odpowiednio 12 i 49 milionów dolarów.

W 2000 roku firma Akamai nabyła serwis Network24 Communications za kwotę 200 milionów dolarów [2]. Dzięki połączeniu powstał największy na świecie dostawca mediów strumieniowych oraz innych szerokopasmowych zastosowań. Wszyscy oferenci zarządzali razem 3000 serwerami w 100 sieciach, które były rozlokowane 40 krajach.

Podczas ataku terrorystycznego 11 września 2001 roku na na pokładzie pierwszego samolotu (który uderzył w północną wieżę World Trade Center) zginął Daniel M. Lewin, pełniący wtedy funkcję CEO.

Aż 85% użytkowników Internetu na świecie jest w odległości jednego "przeskoku" od serwerów Akamai. Sieć ta nie przejmuje odpowiedzialności za treść, która jest dystrybuowana dzięki firmie Akamai. Nie kontroluje ona także tych treści, które są rozpowszechniane przez klientów jak i użytkowników tej sieci.

W grudniu 2013 Akamai przejęło dostawcę usług związanych z bezpieczeństwem, firmę Prolexic Technologies.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

Uwagi

  1. na podstawie informacji ze strony głównej serwisu z dnia 25.12.2013 r.