Akantameboza

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Akantameboza
Acanthamoebosis
Klasyfikacje
ICD-10

B60.1

Akantameboza – rzadka choroba pasożytnicza, przebiegająca zwykle pod postacią zapalenia płuc lub przewlekłego ziarniniakowego zapalenia mózgu (GAE, encephalitis amoebica granulomatosa), wywoływana przez pierwotniaka Acanthamoeba castellaniii.

Etiologia[edytuj | edytuj kod]

Pierwotniak Acanthamoeba castellanii występuje kosmopolitycznie w wodach słodkich, wilgotnych glebach i powietrzu. Do zakażenia dochodzi przez jamę nosowo-gardłową. Pierwotniaki dostają się przez ciągłość do płuc, przez kość sitową do mózgu, a także wraz z krwią do narządów odległych. Możliwymi wrotami zakażenia jest również uszkodzona skóra i rogówka.

Objawy[edytuj | edytuj kod]

Pełzaka zdarzało się wyhodować przyżyciowo z materiału pobranego w przebiegu zapaleń nosa, gardła, uszu i rogówki. Może powodować także wystąpienie zapalenia płuc i zmian skórnych.

Acanthamoeba castellanii wywołuje, często śmiertelne, zapalenie mózgu przebiegające z gorączką, silnym bólem głowy i szyi, drgawkami. Mogą wystąpić zaburzenia powonienia i smaku oraz halucynacje. Okres inkubacji zwykle przekracza 10 dni.

Chorują głównie osoby z niedoborami odporności.

Diagnostyka[edytuj | edytuj kod]

Diagnostyka choroby jest bardzo trudna, pełzaka wykrywa się w preparatach bezpośrednich lub hodowlach, czasem dopiero podczas autopsji.

W opisanych przypadkach płyn mózgowo-rdzeniowy miał barwę szaro-żółtą, występował zwiększony odsetek limfocytów i stężenie białka oraz zmniejszone stężenie glukozy.

Leczenie[edytuj | edytuj kod]

Nie opracowano standardu leczenia choroby.

Istnieją doniesienia o skuteczności in vitro wyciągu z Solidago virgaurea, Solidago graminifolia, Rubus chamaemorus i Pueraria lobata (oraz naturalnych produktów roślinnych jak kwas elagowy i pueraryna) w stosunku do trofozoitów Acanthamoeba sp.[1]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Derda M., Hadaś E., Thiem B., Sułek A. Pełzakobójcze ekstrakty roślinne. Wiad. Parazytol. 2004: 50 (4).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • R. Kadłubowski, A. Kurnatowska (red.): Zarys parazytologii lekarskiej: podręcznik dla studentów. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 1999. ISBN 83-200-2316-5.