Akcja Panienka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
To jest stara wersja tej strony, edytowana przez Wikidajło (dyskusja | edycje) o 14:51, 27 kwi 2018. Może się ona znacząco różnić od aktualnej wersji.

Akcja Panienka – zamach przeprowadzony 4 marca 1944 roku przez oddział Kedywu Armii Krajowej na dowódcę posterunku Bahnschutzpolizei na dworcu Warszawa Zachodnia Karla Schmalza[1].

Historia

Karl Schmalz przez Warszawiaków był przezywany „Panienką”, stąd kryptonim akcji. Na śmierć skazał go podziemny sąd za torturowanie i zamordowanie wielu Polaków zatrzymanych w rejonie przydworcowym, których liczbę szacowano na 100–200 osób.

Zamachu dokonał 17-osobowy oddział Kedywu w tym 10-osobowy oddział wykonawczy, z którego dwóch AK-owców przebranych było w mundury Wehrmachtu, a trzeci udawał złapanego złodzieja kolejowego. Weszli oni na posterunek dworcowy, odwracając uwagę Niemców, aby na posterunek mógł wtargnąć większy 7-osobowy oddział AK. W kancelarii posterunku zastrzelono Schmalza oraz dwóch stawiających opór Bahnschutzów. Zamachowcy oszczędzili jednego z Niemców i bez strat własnych oddalili się, przejmując całą znalezioną na posterunku broń[1].

Przypisy

Bibliografia

  • Tomasz Strzembosz: Akcje zbrojne podziemnej Warszawy 1939–1944. Warszawa: Państwowy Instytut Wydawniczy, 1983. ISBN 83-06-00717-4.

Linki zewnętrzne