Akcjonariusz większościowy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Akcjonariusz większościowy (en.majority shareholder) – akcjonariusz, który dzięki posiadanym akcjom sprawuje kontrolę nad spółką.

W większości przypadków kontrolę zapewnia zwykła większość głosów na zgromadzeniu wspólników. Wiele źródeł wskazuje jako większościowego tego akcjonariusza, który posiada co najmniej 51% akcji spółki. Nie jest to precyzyjne, gdyż 50,5% czy 50,1% też stanowi większość – zależy to od liczby posiadanych akcji, a nie procentu.

Nie musi to też być jeden podmiot bezpośrednio posiadający akcje, gdyż nie raz zdarza się, że kontrolę nad spółką sprawuje ktoś, kto nie ma ani jednej jej akcji, za to kontroluje szereg innych spółek posiadających mniejszościowe pakiety – które razem dają większość.

Należy także rozdzielić liczbę akcji od liczby głosów na zgromadzeniu: posiadacz akcji uprzywilejowanych (dających więcej niż jeden głos) może sprawować kontrolę, czyli mieć większość głosów nie mając wcale większościowej liczby akcji. Takiego akcjonariusza nazwa się dominującym, a element kontroli może też płynąć z faktu posiadania złotej akcji.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]