Aldo Patriciello

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Aldo Patriciello
Data i miejsce urodzenia 27 września 1957
Venafro
Zawód polityk
Partia Forza Italia

Aldo Patriciello (ur. 27 września 1957 w Venafro) – włoski polityk, były działacz chadecji, poseł do Parlamentu Europejskiego VI i VII kadencji.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Posiada wykształcenie średnie zawodowe, w 1976 uzyskał dyplom geometry. Od połowy lat 70. związany z włoską Chrześcijańską Demokracją. Został wkrótce członkiem kierownictwa regionalnej organizacji młodzieżowej. W latach 1983–1995 wchodził w skład zarządu gminy Venafro. Był też radnym regionu administracyjnego Molise, asesorem m.in. odpowiedzialnym za budżet regionu, a w latach 1995–2006 wiceprzewodniczącym zarządu regionalnego.

Po rozwiązaniu chadecji działał we Włoskiej Partii Ludowej, Demokracji Europejskiej, a od 2002 w Unii Chrześcijańskich Demokratów i Centrum.

W 2004 bez powodzenia kandydował do Parlamentu Europejskiego z listy UDC. Mandat europosła objął w 2006 w miejsce innego z chadeków, wybranego do krajowej Izby Deputowanych. Został wkrótce ostatecznie skazany za nielegalne finansowanie[1][2]. Wymierzono mu wówczas karę czterech miesięcy pozbawienia wolności za bezprawne wspieranie kampanii wyborczej jednego z kandydatów na początku lat 90.

W 2008 poparł postulat współpracy UDC z innymi ugrupowaniami skupionymi wokół Silvia Berlusconiego. Wkrótce opuścił dotychczasową partię, przechodząc do Forza Italia i wraz z FI do Ludu Wolności. W wyborach w 2009 po raz kolejny został europosłem. Zasiadł w grupie Europejskiej Partii Ludowej, Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii oraz Komisji Kontroli Budżetowej. Po faktycznym rozwiązaniu PdL został członkiem reaktywowanej partii Forza Italia.

Przypisy

  1. Trenta onorevoli nella black list del Parlamento (wł.). la Repubblica.it, 22 lutego 2008.
  2. Questi non li votiamo (wł.). espresso.repubblica.it, 14 maja 2009.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]