Aleja Snajperów

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Inne znaczenia Ten artykuł dotyczy alei w Sarajewie. Zobacz też: Aleja snajperów (film).
Aleja snajperów (1996)

"Aleja Snajperów" – nieoficjalna nazwa głównej alei w Sarajewie, która podczas wojny w Bośni służyła jako przyczółek dla wielu stanowisk snajperskich. Było to jedno z najniebezpieczniejszych miejsc w całym mieście.

Ulica prowadziła do jedynego źródła czystej wody oraz łączyła dzielnicę przemysłową ze Starym Miastem. Wzdłuż alei znajduje się wiele wysokich budynków, które wykorzystywane przez strzelców wyborowych, dawały rozległe pole rażenia.

Góry otaczające miasto były także używane przez snajperów. Wszystko dzięki bezpiecznemu dystansowi oraz znakomitemu widokowi na miasto i ruch uliczny. Podczas serbskiego oblężenia mieszkańcy Sarajewa, aby przeżyć, zmuszeni byli do częstych migracji z zagrożonych, niebezpiecznych dzielnic. Znaki "Pazi – Snajper!" ("Uwaga - Snajper!") stały się powszechne. Ludzie chcący przeprawić się przez aleję często korzystali z pomocy wozów opancerzonych należących do ONZ, używając ich jako tarczy. Inni, decydowali się na szybki bieg licząc, że kule ich nie dosięgną.

Według danych zebranych w 1995 snajperzy zabili 225 ludzi, z czego 60 to dzieci.

Aleja snajperów została fikcyjnie przedstawiona w filmie o tytule Aleja snajperów w reżyserii M. Winterbottom.