Aleksander Berkenheim

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Aleksander Berkenheim
Ilustracja
Data urodzenia

4 listopada 1878

Data i miejsce śmierci

9 sierpnia 1932
Warszawa

Grób Aleksandra Berkenheima na cmentarzu żydowskim w Warszawie

Aleksander Berkenheim (ur. 4 listopada 1878, zm. 9 sierpnia 1932 w Warszawie) – rosyjski i polski działacz spółdzielczy i samorządowiec żydowskiego pochodzenia.

Urodził się prawdopodobnie w Rosji. Tam spędził większość swego życia. Był zaangażowany w ruchu spółdzielczym. Po triumfie rewolucji lutowej został wybrany wiceprezydentem Moskwy. Z ramienia Rządu Tymczasowego Aleksandra Kiereńskiego negocjował z premierami Wielkiej Brytanii i Francji – Davidem Lloydem George'em i Georges'em Clemenceau. Po zwycięstwie bolszewików wyjechał do Polski. Organizował żydowski ruch spółdzielczy. Stanął na czele Związku Żydowskich Towarzystw Spółdzielczych.

Jest pochowany na cmentarzu żydowskim przy ulicy Okopowej w Warszawie (kwatera 31, rząd 3)[1][2]. Jego nagrobek jest dziełem rzeźbiarza Abrahama Ostrzegi.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Grób Aleksandra Berkenheima w bazie danych Cmentarza Żydowskiego przy ul. Okopowej
  2. Cmentarze m. st. Warszawy. Cmentarze żydowskie. Warszawa: Rokart, 2003. ISBN 83-916419-3-7.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Jan Jagielski: Przewodnik po cmentarzu żydowskim w Warszawie przy ul. Okopowej 49/51. Z. 1, Kwatery przy Alei Głównej. Warszawa: Towarzystwo Opieki nad Zabytkami. Społeczny Komitet Opieki nad Cmentarzami i Zabytkami Kultury Żydowskiej w Polsce, 1996, s. 44. ISBN 83-90-66296-5.