Aleksander Jan Cuza

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Aleksander Jan I Cuza
Domnitor Zjednoczonych Księstw Mołdawii i Wołoszczyzny
Al I Cuza.jpg
Signature of Alexandru Ioan Cuza.png
Hospodar Mołdawii
Okres panowania od 17 stycznia 1859
do 1860
Poprzednik Bazyli Sturdza
Następca
Hospodar wołoski
Okres panowania od 5 lutego 1859
do 1860
Poprzednik Aleksander Dymitr Ghica
Następca
Książę (domnitor) Zjednoczonych Księstw Mołdawii i Wołoszczyzny
Okres panowania od 1860
do 1866
Poprzednik
Następca Karol I
Dane biograficzne
Dynastia Cuza
Urodziny 20 marca 1820 r. w Gałaczu, Mołdawia
Śmierć 15 maja 1873 r. Heidelbergu, Niemcy
Żona Elena Rosetti
Galeria w Wikimedia Commons Galeria w Wikimedia Commons

Aleksander Jan Cuza, rum. Aleksandru Ioan Cuza (ur. 20 marca 1820 w Gałaczu, zm. 15 maja 1873 w Heidelbergu) – bojar mołdawski i książę (domnitor) Zjednoczonych Księstw Mołdawii i Wołoszczyzny.

Młodość i dojście do władzy[edytuj | edytuj kod]

Aleksander Jan Cuza pochodził z mołdawskiej rodziny bojarskiej. Zdobył wykształcenie na europejskim poziomie i został pułkownikiem armii mołdawskiej. W 1848, gdy Europę ogarnęła Wiosna Ludów, zarówno w Mołdawii, jak i na Wołoszczyźnie wybuchły rewolty. Aleksander J. Cuza należał wówczas w Jassach do grupy najbardziej radykalnych działaczy, żądających natychmiastowych, daleko idących zmian politycznych, a zwłaszcza ustąpienia znienawidzonego księcia Michała Sturdzy. Walki w Mołdawii szybko zostały stłumione, a młody Cuza został uwięziony w Wiedniu, skąd wkrótce uciekł z pomocą brytyjską.

Po powrocie do ojczyzny, w 1858 r. Cuza został ministrem wojny. Jako świetny mówca agitował za połączeniem Mołdawii i Wołoszczyzny. Korzystając z poparcia europejskich potęg 17 stycznia 1859 r. został obrany księciem Mołdawii. Kilkanaście dni później w Bukareszcie tron wołoski powierzono księciu Bibescu. Wywołało to zamieszki uliczne w mieście. W powtórzonym pod naciskiem ulicy głosowaniu 5 lutego jednogłośnie obwołano Cuzę również księciem Wołoszczyzny, co doprowadziło do unii personalnej obu państw. W 1861 r. władzę Aleksandra J. Cuzy na tych ziemiach potwierdził sułtan turecki Abdülaziz.

Książę zjednoczonej Rumunii[edytuj | edytuj kod]

Dwa lata później Cuza, który dotąd władał dwoma faktycznie niezależnymi państwami, zjednoczył Mołdawię i Wołoszczyznę w jeden organizm państwowy – Rumunię ze stolicą w Bukareszcie. Po tym wydarzeniu Cuza, panujący odtąd jako Aleksander Jan I, rozpoczął serię reform. Pierwszą z nich była decyzja o sekularyzacji dóbr klasztornych. Patriarchatowi Konstantynopola, do którego część z tych klasztorów należała, zaproponowano rekompensatę, lecz patriarcha Konstantynopola zerwał negocjacje na jej temat. Po kilku latach rząd rumuński wycofał się z tej propozycji. Reforma uwłaszczeniowa przysporzyła mu wielu przeciwników, zwłaszcza wśród konserwatystów. Próbowali zawetować ustawę, lecz Cuza to weto odrzucił i przeprowadził plebiscyt modyfikujący Konwencję Paryską (traktat pokojowy po wojnie krymskiej gwarantujący autonomię Mołdawii i Wołoszczyzny) – nierzeczywistą konstytucję (to referendum potwierdziło jego władzę). Następnie rozszerzył prawa wyborcze i zniósł status bojarów jako grupy uprzywilejowanej. Stworzył bazujące na Kodeksie Napoleona Kodeks cywilny i karny. Zreformował armię na styl europejski i założył uniwersytety w Bukareszcie i Jassach.

Rodzina[edytuj | edytuj kod]

W 1844 Cuza poślubił Elenę Rosetti. Jego żona nie mogła mieć dzieci, więc Cuza zaczął ją zdradzać. Elena nie protestowała, a nawet wychowywała jak własne dzieci, dwóch synów Cuzy (Alexandru Al. Ioan Cuzę, ur. między 1862 a 1864, zm. 1889, i Dimitrie Cuzę, ur. 1865, popełnił samobójstwo w 1888), i jego kochankiEleny Marii Catargiu-Obrenović.

Upadek, emigracja i śmierć[edytuj | edytuj kod]

W 1866 Cuza został obalony przez oficerów związanych z opozycją i w związku z tym emigrował. Na jego następcę został wybrany Karl von Hohenzollern-Sigmaringen, który przyjął imię Karol I. Cuza zmarł na wygnaniu po tułaczce z rodziną po Europie. Został pochowany w swojej rezydencji w Ruginoasie, a po wojnie jego ciało zostało przeniesione do Jass.

Literatura[edytuj | edytuj kod]

  • Juliusz Demel, Aleksander Jan Cuza, książę Rumunii, Ossolineum, Wrocław 1977.


Poprzednik
Aleksander Dymitr Ghica
Valahia.gif Hospodar Wołoszczyzny
1859-1860
Valahia.gif Następca
Poprzednik
Bazyli Sturdza
Coat of arms of Moldavia.svg Hospodar Mołdawii
1859-1860
Coat of arms of Moldavia.svg Następca
Poprzednik
StemaCuza2.jpg Książę Zjednoczonych Księstw Mołdawii i Wołoszczyzny
1860-1866
StemaCuza2.jpg Następca
Karol I