Aleksander Wierietielny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
kandydat nauk Aleksander Wierietielny

Aleksander Wierietielny (ros. Александр Веретельный, Aleksandr Wierietielnyj; ur. 31 lipca 1947 w Porkkalanniemi w Finlandii) – polski trener narciarski, pochodzenia białoruskiego, od lat mieszkający w Polsce i posiadający polskie obywatelstwo.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Jego rodzice byli Białorusinami, mieszkającymi w Hrubieszowie w okresie II RP. Po II wojnie światowej wywiezieni do części Finlandii zajętej przez ZSRR. Tam, w 1947 roku, urodził się Aleksander. Potem rodzina Wierietielnych przeprowadziła się do Kazachstanu, gdzie Aleksander uczęszczał do szkoły.

Początkowo trenował biegi narciarskie w klubie w Szczuczinsku. Podczas służby wojskowej rozpoczął treningi biathlonowe, występował nawet w kadrze Kazachskiej SRR, ale z przyczyn zdrowotnych w wieku 22 lat zakończył karierę. Potem ukończył Akademię Wychowania Fizycznego w Ałma-Acie. Po uzyskaniu stopnia kandydat nauk, poświęconemu biathlonowi, pracował na uczelni.

W 1983 przyjechał do Polski. Od 1984 trener biathlonu w Górniku Wałbrzych.

Od 1987 do 1998 pierwszy trener polskiej kadry biatlonistów. W 1995 jego podopieczny Tomasz Sikora zdobył złoty medal w biegu indywidualnym na 20 km podczas mistrzostw świata w biatlonie we włoskiej miejscowości Anterselva (Antholz). W 1997 roku sztafeta polskich biathlonistów, w składzie Wiesław Ziemianin, Jan Ziemianin, Wojciech Kozub, Tomasz Sikora, zdobyła brązowy medal na mistrzostwach świata w Osrblie. Rok później po zimowych igrzyskach olimpijskich w Nagano został on zwolniony z powodu konfliktu personalnego z działaczami Polskiego Związku Biathlonu.

Od 2000 trener główny kadry A w biegach narciarskich. Pod jego pieczą Justyna Kowalczyk odniosła swoje największe sukcesy sportowe: wicemistrzostwo świata juniorów w sprincie w 2003, dwukrotne mistrzostwo świata do lat 23 w 2006 (10 km techniką klasyczną i 15 km biegu łączonego), brązowy medal Igrzysk w Turynie w 2006 (30 km stylem dowolnym ze startu wspólnego). W 2009 A. Wierietielny doprowadził Justynę Kowalczyk do podwójnego mistrzostwa świata na mistrzostwach w narciarstwie klasycznym w Libercu w biegach na dystansach 15 km (bieg łączony) i 30 km (technika dowolna), brązowego medalu na tych samych mistrzostwach – 10 km (technika klasyczna) oraz zwycięstwa w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata w narciarstwie klasycznym w sezonie 2008-2009, 2009-2010, 2010-2011[1]. W roku 2010 podczas Igrzysk w Vancouver dzięki jego treningom i odpowiedniemu przygotowaniu Justyna Kowalczyk zdobyła złoty medal na dystansie 30 km, srebrny medal w sprincie oraz brązowy w biegu łączonym na dystansie 15 km.

W 2010 roku odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski[1].

Trener Roku 2010 w Plebiscycie Przeglądu Sportowego, gdzie zwycięzcą została jego podopieczna Justyna Kowalczyk[2].

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

W 1981 roku poślubił Polkę, Barbarę, która w 1989 roku urodziła córkę Matyldę. Od 1983 mieszka w Polsce. Pracował najpierw w filii poznańskiego AWF w Gorzowie Wielkopolskim. W roku 1991 otrzymał polskie obywatelstwo. Jego żona Barbara Piątkowska była prorektorem Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu[3]. Mieszkał w Wałbrzychu[4]. Obecnie mieszka w Poroninie[5]. Choć z pochodzenia jest Białorusinem[6] identyfikuje się jako Rosjanin[7]

Przypisy

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]