Alexis de Tocqueville

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Alexis de Tocqueville
Alexis de Tocqueville
Data urodzenia 29 lipca 1805
Data śmierci 16 kwietnia 1859
Wikicytaty Alexis de Tocqueville w Wikicytatach
Alexis de Tocqueville, mal. Théodore Chassériau, 1850

Alexis Henri Charles Clérelde, wicehrabia de Tocqueville (ur. 29 lipca 1805 w Verneuil-sur-Seine, zm. 16 kwietnia 1859 w Cannes) – francuski myśliciel polityczny, socjolog, polityk, Minister spraw zagranicznych II Republiki.

Dzieła i poglądy[edytuj | edytuj kod]

Autor dwutomowego dzieła O demokracji w Ameryce, uchodzącego za najbardziej przenikliwą analizę demokratycznego społeczeństwa politycznego[1]. Szczególne znaczenie mają jego analizy konfliktu między wolnością i równością, pożytków płynących z samorządu i stowarzyszeń politycznych[2] oraz relacji między państwem a Kościołami. Był jednym z najważniejszych myślicieli w XIX wieku ze względu na stworzenie hasła liberalnej demokracji. Uważał on, iż demokracja nie jest szkodliwa tylko wówczas gdy nie zagraża wolności i autonomii jednostki.

W dziele Dawny ustrój i rewolucja, na przykładzie rewolucji francuskiej postawił tezę, że rewolucja stanowi zawsze kontynuację obalanego ustroju oraz, że wybucha nie w momencie najgłębszego kryzysu, ale kiedy sytuacja poprawia się wolniej niż oczekuje tego społeczeństwo.

Publikacje[edytuj | edytuj kod]

  • O demokracji w Ameryce, Warszawa 1976
  • Wspomnienia, Ossolineum 1987
  • Dawny ustrój i rewolucja, Warszawa 2005

Przypisy

  1. Paweł Stefan Załęski, Neoliberalizm i społeczeństwo obywatelskie, Wydawnictwo Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, Toruń 2012, ss. 59-80
  2. Paweł Załęski Społeczeństwo cywilne i społeczeństwo polityczne: Heglowskie kategorie w recepcji Tocqueville’a i Marksa – [w:] Kościański, Artur & Misztal, Piotr [red.]: "Społeczeństwo obywatelskie: Między ideą a praktyką", Wydawnictwo IFiS PAN, Warszawa 2008

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]